مرجع مکعب روبیک 360

چند روش حل برای روبیک وجود دارد؟؟

روشهای حل مکعب روبیک

روشهای بسیاری برای مکعب روبیک موجود است ولی برای حل سرعتی مکعب روبیک تا امروز 5 روش ابداع شده است.

اولین بار خود ارنو روبیک یک راه حل برای مکعب روبیک پیدا کرد تا اینکه دیوید ساینمستر ریاضیدان انگلیسی اولین بار کتابی را برای حل مکعب روبیک  نوشت و در آن ارتباط مکعب روبیک با شاخه ای از ریاضیات (نظریه گروهها) نوشت و ایشان اولین بار نام مکعب جادویی را بنام مکعب روبیک  معرفی کرد .و از آن زمان نام مکعب روبیک مرسوم شد. دیوید جیونر نیز کتاب مکعب روبیک ماشین مرلین را نوشت وی در این کتاب جایگشتها و ارتباط مکعب روبیک را با شاخه های ریاضی مورد بررسی قرار داد ،کتاب جوینر آغازی برای دیگر ریاضیدانان و علاقمندان بود تا یافته های خود در مورد مکعب روبیک را به تحریر در آورند خصو صا در مورد پیدا کردن الگوریتمی که بتواند مکعب روبیک را در کمترین تعداد حرکت حل کند در سال 2006 اولین بار الگوریتم 26 حرکت توسط دو ریاضیدان نوشته شد که یکسال بعد توسط همین دو نفر این تعداد به 25 حرکت کاهش یافت تا اینکه در سال 2010 برای همیشه این معما حل شد و بطور قطعی ثابت شد که حد بالای تعداد حرکت برای حل مکعب روبیک  عدد 20 است . در سال 1361 در ایران نیز چندین شرکت از جمله شرکت تجیران مکعب روبیک را تولید میکردند در همان زمان تب مکعب روبیک در ایران چنان بود که دکتر سیاوش شهشهانی استاد ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف کتاب اسرار مکعب روبیک را تالیف نمود وی در این کتاب راه حل مکعب روبیک را به شیوه بسیاری جالبی بیان نمود و ارتباط آن با ریاضیات را به صورت ساده ای بیان نموده. راه حل شهشهانی بسیار ساده ولی حرفه ای بود بطوری که خواننده میتوانست هر گونه طرحی را روی مکعب روبیک بوجود بیاورد .(از این راه حل میتوان برای حل مکعب با چشمان بسته استفاده کرد)


اما راه حل سرعتی مکعب روبیک توسط کیوبرهای حرفه ای ابداع و تکمیل شد اولین بار زمانی که در سال1981 در کشورآلمان مسابقات مکعب روبیک  برگزار شد نفر اول مسابقات با زمان 30 ثانیه توانست نفر اول شود در سال 1982 زمانی که اولین مسابقات جهانی مکعب روبیک در مجارستان برگزار شد بسیاری از شرکت کنندگان متد های جدیدی را ابداع نمودند که در این مسابقات به اجرا گذاشتند بطوری که متوسط زمان حل مکعب روبیک به 25 ثانیه رسید.


روش گوشه (Corners-first method):

در این روش ابتدا گوشه های مکعب روبیک مرتب میشود سپس مکعب روبیک های لبه در جای خود قرار میگیرند در اولین مسابقات مکعب روبیک  بیشتر شرکت کنند گان از این روش استفاده میکرند و نفر اول این مسابقات "مین تای" پناهنده تایلندی از آمریکا توانست با همین روش مکعب روبیک را در 22.95 ثانیه حل کرده و به مقام نخست برسد. این روش امروز دیگر کمتر استفاده میشود.

 

روش فردریش(Fridrich method):


این روش توسط دکتر جسیکا فردریش در سال 1981 که در آن زمان دانشجو و 17 سال بیشتر نداشت ابداع شد .وی در سال 1982 در اولین دوره مسابقات جهانی مکعب روبیک شرکت کرد ولی نتوانست مقامی کسب کند(به مقام دهم رسید) .وی روش خود را توسعه داد و در سایت شخصی خود در اینترنت قرار داد .روش ایشان مورد قبول حرفه ایها قرار گرفت بطوری که در دومین دوره مسابقات در سال 2003 تورنتو، روش فردریش روشی بود که بیشتر مسابقه دهندها استفاده میکردنند. در این مسابقات "دن نایت "نفر اول(با میانگین 20 ثانیه) و جسیکا به مقام دوم (با میانگین ثانیه 20.48) رسید بهترین رکورد وی در این مسابقات (17.12 ثانیه) بود. (در مسابقات هر شرکت کننده 3 بار قبل از فینال (در فینال 5 بار )مکعب روبیک را حل میکند و میانگین این زمانها به ثبت میرسد البته برای حل هر مکعب روبیک در زمان بهتر نیز رکورد گیری میشود ) نکته جالب توجه اینکه ، جسیکا شخصا روش حل و انگشت گذاری درست را به" دن نایت" نفر اول مسابقات یاد داده بود!!!


روش فردریش از چهار بخش تشکیل شده: الف) درست کردن صلیب در سطح پایین ب) قراردادن 4 گوشه ها به همراه لبه وسطی(F2L) ج) چرخش تمام مکعبهای سطح بالایی بطوری قطعات سطح بالایی همگی یکرنگ شوند (OLL)(Orientation of Last Layer) د) جابجایی قطعات سطح بالایی در محل خود و تکمیل مکعب روبیک (PLL)(Permutation of Last Layer )

 


فردریش متوسط زمان حل مکعب با روش خود را 13.5 ثانیه اعلام کرد. که امروز بسیاری از مکعب روبیک  بازان حرفه ای توانسته اتد این زمان را کاهش دهند.

روش فردریش توسط دیگر حرفه ای ها تکمیلتر شد از جمله روش (ZBF2L,COLL،...) که این روشها در کاهش زمان بسیار موثر بود .کیوبرهای بسیاری ازجمله (Erik Akkersdijk از کشور هلند وفیلیکس از استرالیا رو هسلر از آمریکا و...) از این روش استفاده میکند .

 

روش پترس(Petrus method):


این روش توسط لارس پترس یکی از شرکت کنندگان در اولین مسابقات جهانی ابداع شد . در روش پترس یک مکعب روبیک 2*2* 2 ابتدا در گوشه درست میکنیم سپس بدون خراب شدن این مکعب آنرا به یک بلوک 2*2*3 تبدیل میکنیم سپس لبه های سطح مقابل را در جای خود قرار داده و گوشه ها را مرتب میکنیم به این ترتیب دو ردیف مکعب روبیک مرتب میشود ، در ادامه مانند روش جسیکا با این تفاوت که ابتدا لبه ها سپس گوشه های سطح بالا را مرتب میکنیم.

لارس پترس در اولین مسابقات مکعب روبیک توانست با روش خود مکعب روبیک را در 30 ثانیه مرتب کند. مکعب روبیک بازان حرفه ای برای آیتم کمترین تعداد حرکت در مسابقات مکعب روبیک از روش لارس پترس استفاده میکنند (در مسابقات آیتمی به نام کمترین تعداد حرکت وجود دارد که مکعب روبیک  بازان در آن مکعب روبیک را در کمترین تعداد حرکت حل کنند (رکورد این آیتم 22 حرکت میباشد))

روش روکس(روش بلوکی )(Roux method):

در این روش ابتدا یک بلوک 1*2*3 در طرف سمت چپ و یک بلوک دیگر در سمت مقابل (راست) درسطح پایین مکعب روبیک ساخته میشود .سپس 4 گوشه باقیمانده را درست میکنیم در ادامه 6 لبه و مرکز ها را در جای خود قرار میدهیم. متوسط حل مکعب روبیک با این روش 15 ثانیه به ثبت رسیده است.این روش از این جهت مناسب به نظر میرسد که الگوریتم خاصی ندارد و میتوان آنرا به سادگی یاد گرفت.


روش زبیگینو (:ZZ method)

این روش که جدیدترین روش سرعتی می باشد در سال 2006 توسط " زبیگنیو زبوروسکی" ابداع شد. روش آن بسیار حرفه ای و مبتنی به الگوریتم است(تعداد الگوریتمهای سطح بالای مکعب روبیک 177 الگوریتم میباشد و تعداد حرکت برای تکمیل مکعب روبیک بسیار پایین است.) بطوری که نمی توان به زبان ساده آنرا بیان نمود . کل ساختار بازی به روش فردریش ولی به روشی انجام میشود که سطح پایین و سطح بالا الگوریتمهای خاص دیگری دارد. البته زبوروسکی به همراه" بوچم" قبل از این روش دیگری را درتکمیل روش فردریش ابداع کرده بودند که زمان حل مکعب روبیک را بسیار پایین می آورد ولی تنها اشکالی که میتوان از آن گرفت، تعداد الگوریتمهای زیاد ان است

   + ؟؟؟ ; ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

ایا روبیک های جدید لمسی جایگزین روبیک های قدیمی میشوند؟؟

ایا روبیک های جدید لمسی جایگزین روبیک های قدیمی میشوند؟؟

شده در دوشنبه 1391/08/29 توسط روبیکر

یک کمپانی بانام techno source روبیک  لمسی تولید کرده است. درنسخه قدیمی تر نیازی به چرخاندن و پیچاندن لایه های رنگی نبود حالا با یک اشاره کوچک انگشت به سطح روبیک  این کاررا میکند. این روبیک  برای نسل جدید است

روبیک  لمسی با قیمت 150 دلار امریکا به فروش خواهد رفت ولی نه از اسباب بازی فروشی های قدیمی بلکه در بهترین فروشگاهها مثل amazon.com یا hammacher.com
این روبیک  لمسی کمی سنگینتر و بزرگتر از روبیک  های معمولی است که در سال 1980 طوفان بپا کرد و حالا 10 دلار است. روبیک  معمولی حال در جایگاه ثابت خود ایستاده و بعنوان شارژری برای مدل های جدید روبیک  عمل میکند.

در روبیک  لمسی ایکون های کوچکی وجود دارند که اهداف متفاوتی را دنبال میکنند وبا یک دبل کلیک ماهرانه عمل میکنند. یک ایکون ان را روشن میکند و دیگری روبیک  را اسکرامبل میکند و در انجا ایکونی هم وجود دارد که به شما حرکت بعدی را پیشنهاد میکند .
حتی در این روبیک  ایکونی وجود دارد که روبیک  را کامل حل میکند .در این روبیک  لمسی وقتی انگشتتان را روی صفحه حرکت میدهید صدا هم ایجاد میشود. صدایی شبیه عوض شدن دنده ماشین!
با همی اینها روبیک  های معمولی بهترند. در زیر دلایلش را اورده ام
اول از همه روبیک  های لمسی خیلی حساسند. با یک حرکت کوچک تصادفی همه حرکت های شما را به هم میریزد. گرچه دکمه ای برای undo وجود دارد ولی من که هروقت از این دکمه استفاده میکردم نقشه قبلی ام یادم میرفت.
عیب بعدی این است که این روبیک به حرکت انگشت فقط در لایه ای که روبروی شماست جواب میدهد. در روبیک  های معمولی یک روبیکر حرفه ای میتواند بدون اینکه پشت ، پایین یا کنارهای روبیک را نگاه کند ان قسمت را هم جابجا کند و این برای انها یک روش عادی است.
من وقتی اماده باشم میتوانم یک روبیک  معمولی را در کمتر از چند دقیقه حل کنم . اما حل کردن روبیک   لمسی برای من بیشتر از 10 دقیقه طول میکشد و بیشتر بخاطر حرکات تصادفی است که مجبورم بارها undo کنم.
مطمئنا این فقط یک بحث اولیه است اما روبیک  لمسی در برابر روبیک  معمولی رنگ میبازد . چون روبیک معمولی هم یک بازی فکری است هم لذت لمس و چرخاندن و شنیدن صدایش.


لینک سایت انگلیسی

 

 


The original was hard enough with its confounding little "cubies", as the competitive Rubik's cube solvers call them. Now, a company called Techno Source gives you Rubik's cube  TouchCube. The latest version of the Rubik's cube  doesn't require twisting and turning the coloured layers at all. Merely the soft swipe of a single finger across its surface will do it. It's a  Rubik's cube for the iPhone age.

The TouchCube (US$150) goes on sale in October, but not at the same toy stores that stock its distant cousin. The TouchCube will be available from Best Buy, as well as Amazon.com and Hammacher.com.

It's a little larger and heavier than the original, which hit the mainstream in 1980 and costs a mere US$10 now. It rests on a small stand that also serves as a charger.

There are small icons on each side of the TouchCube that serve various purposes with a deft double-click. One icon turns it on. Another scrambles the cube, and another gives you a hint what your next move should be.

There's even a solve button that will finish the Rubik's cube  for you, making each side one colour. The TouchCube makes sounds when you slide your finger across a row of colours, a racheting noise that is supposed to represent the turning of internal gears.

Alas, the original remains more fun.

Here's why.

First, this touch-sensitive Rubik's cube  is too sensitive. It's too easy to accidentally swipe your finger across a row of colours and move them while you're simply trying to turn the cube in your hands to plot your next move. There's an undo button that will reverse your most recent move, but by the time I used it I got confused and forgot what position I was trying to improve upon.

Another drawback is that the TouchCube responds only to the finger swipe on the layer of the  Rubik's cube   facing up, the top layer. With the original, good cubers can twist the back, sides, front and bottom without having to look at those layers. Once you get good at solving the original  Rubik's cube  , this is a common way to manoeuvre it. It's not possible with the TouchCube.

I can solve the original Rubik's cube  in under a couple of minutes when I'm warmed up. But the new TouchCube left me frustrated for more than 10 minutes. Not because I was puzzled and in search of a solution, but because of all the accidental twisting moves I had to undo and correct.

It's a conversation starter for sure, but the TouchCube pales next to the original Rubik's cube  which had both a mental and tactile appeal

Read more: http://www.3news.co.nz/Touch-sensitive-R...z28JOutUmr

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٩ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

ایا فیلیکس به خاطر نوع روبیکش رکورد زد؟

چندین جا در میتینگ ها شنیده ام که دوستانی فرمودند که مکعب روبیک 3*3  فیلیکس سفارشی است و

این مکعب روبیک با دیگر مکعب روبیک ها فرق میکند و به همین دلیل هم است ک فیلیکس رکورد دار میباشد
شنیده ام که میگویند در لبه ها و کرنرها تغییراتی وجود دارد ک شرکت سازنده این تغییرات را به صورت سفارشی فقط برای فیلیکس انجام داده است!
با توجه به تحقیقاتی که کردم دوست داشتم یک نقد در اختیار این دوستان بگذارم
بنده سعی دارم این را اثبات کنم که مکعب روبیک فیلیکس معمولی است و هیچ تغییری از سوی شرکت اعمال نشده است.
ممکن است خود فیلیکس خودش روی مکعب روبیک تغییراتی انجام داده باشد و یا ب اصطلاح آن را MODکرده باشد
لیکن مکعب روبیکی نیست ک سفارشی باشد.
اما دلیل حرف بنده رو هسلر و اریک و هریس چان ب ترتیب نفرات بعد از فیلیکس میباشند.
این افراد با فیلیکس در ثانیه تفاوت دارند.
و به جز این افراد 100 نفر اول جهان نیز زیر 10 ثانیه رکورد میزنند.
سرعت دست فیلیکس میانگین 8TPS است.
سرعت دست رو نفرات بعد از فیلیکس نیز تا 100 نفر اول جهان در حدود 7 تا 8 میباشد.
پس نفرات اول جهان با فیلیکس در سرعت دست فرق چندانی ندارند.
با این تفاسیر ایا میتوان گفت مکعب روبیک های دیگر کیو بیست های برتر جهان نیز سفارشی است؟!
مسلما خیر درواقع این افراد نیز مانند فیلیکس مکعب روبیک را از سایت خریداری کرده اند و یقینا همان دایان 4 ای که دوستان در دستشان است در ایران همان نیز دست 100نفر برتر جهان است و کیفیتشان فرقی نمیکند.
با این سند بنده میتوانم بگویم که مکعب روبیک های نفرات برتر و علی الخصوص فیلیکس همگی ساده است وفقط ممکنه روی آن MOD انجام داده باشند.
روان کاری با لوبیکس و مارو نیز تاثیر بسزایی در بهبود رکورد دارد و روان کننده ی لوبیکس با 50 دلار قیمت حتما از اسپری های سیلیکون ایرانی ها بهتر است و یقینا این مقدار قیمت چیزی الکی نیست و حتما انقدر خوب بوده است ک این قیمت را دارد و هر قطره اش 4 هزار تومان قیمت دارد!!!

نویسنده : مجید قطب الدینی   + ؟؟؟ ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

ساده ترین اموزش 2*2

 

مکعب روبیک 2*2

مکعب روبیک2*2 همانطور که در شکل مشخص است ،فقط از یک نوع مکعب تشکیل شده است . مکعب گوشه ای

دیگر نه مکعب لبه ای داریم و نه مکعب مرکزی

روش حل مکعب روبیک 2*2 دو مرحله دارد:
1- جاگزاری و جهت دهی مکعب های گوشه ای لایه بالا
2- جاگزاری و جهت دهی مکعب های گوشه ای لایه پایین

مرحله اول: جاگذاری و جهت دهی مکعب های گوشه ای لایه بالا

ابتدا یک رنگ را به عنوان رنگ بالا انتخاب میکنیم. در اینجا برای راحتی کار باز هم رنگ سفید را به عنوان رنگ بالا انتخاب میکنم.
از آنجایی که مکعب مرکزی نداریم مشخص نیست که کدام سطح باید به رنگ سفید درآید. مانند مکعب روبیک 4*4 یک سطح دلخواه را به عنوان سطح سفید انتخاب میکنیم. سعی کنید لااقل سطحی را انتخاب کنید که حد اقل یک مکعب دارای رنگ سفید با جهت درست در آن باشد.
با در نظر گرفتن رنگ های متضاد (سبز مقابل آبی و نارنجی مقابل قرمز ) مکعب های گوشه ای لایه بالا را همانند روش 3*3 جاگذاری میکنیم.
در انتهای این مرحله نصف مکعب روبیک  شما حل شده است.

مرحله دوم : جاگذاری و جهت دهی مکعب های گوشه ای لایه پایین

قسمت اول : جاگذاری مکعب های گوشه ای لایه پایین

در این مرحله باز مانند مکعب روبیک 3*3 باید دو مکعب جای درست و دو مکعب جای غلط داشته باشند. اگر اینطور نیست لایه زیر را 90 درجه بچرخانید و دوباره مکعب های گوشه ای را چک کنید..
اکنون جای هر چهار مکعب گوشه ای لایه زیرین درست است. صرف نظر از جهت آنها...

و اما آخرین مرحله مکعب روبیک  یعنی :

جهت دهی مکعب های گوشه ای لایه آخر

اینجا نیز نحوه کار دقیقا مشابه حالت مکعب روبیک 3*3 است. شما الگوهای مختلفی برایتان پیش خواهد آمد و بر اساس آن نحوه دست گرفتن مکعب روبیک فرق میکند. در واقع در این الگو ها مهم تعیین سطح F است. سطح بالایی مکعب روبیک هم که همیشه مشخص میباشد. در نتیجه ما بقی سطوح نیز معلوم میشود.
  اکنونمکعب روبیک جیبی شما کاملا حل شده است.
برای درست کردن این مکعب روبیک باید مهارت کافی در مکعب روبیک 3*3 را داشته باشید.


لینک منبع انگلیسی

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٧ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

چگونه روبیک، روبیک شد؟!

مکعب روبیک  :

علاقه ابتدایی روبیک  به ابداع مکعب روبیک  به هیچ وجه تولید یک پازل اسباب بازی پرفروش در طول تاریخ نبود. بلکه مسئله طراحی ساختمانی و بنیادی مکعب روبیک   او را جذب خود کرد؛ او از خودش پرسید، “چگونه قطعه ها میتوانند بطور مستقل و جداگانه حرکت کنند بدون اینکه از هم جدا شوند؟” در مکعب آقای روبیک ۲۶ قطعه کوچک جداگانه کل مکعب را تشکیل می دهند. هر لایه متشکل از ۹ قطعه، قابلیت چرخش دارد و لایه ها می توانند یکدیگر را بپوشانند. هرکدام از سه مربع در یک ردیف، به غیر از حالت ضربدری، میتوانند با چرخش ۹۰یا ۱۸۰ درجه به یک لایه جدید منتقل شود. تلاش اولیه آقای روبیک برای استفاده از کش لاستیکی ناکام ماند، راه حل وی داشتن قطعاتی بود که یکدیگر را توسط شکل هایشان نگه می دارند. آقای روبیک  قطعات کوچک را با دست حکاکی و سپس مونتاژ کرد. او هر وجه از مکعب روبیک  بزرگ را با کاغذی چسبنده از یک رنگ متفاوت علامت گذاری کرد و شروع به چرخاندن آن کرد.

رویای مخترع روبیک
” خیلی هیجان انگیز بود که ببینم بعد از تنها چند چرخش رنگ ها ترکیب می شوندو بصورت درهم و برهم در می آیند. بی نهایت رضایت بخش بود که این نمایش رنگین را به نظاره نشست. درست مثل حس بعد از قدم زدن هنگامی که مناظر بی نظیر بسیاری را تماشا کرده ای و تصمیم میگیری به خانه بازگردی، پس از مدتی تصمیم گرفتم به خانه برگردم و با خودم گفتم، بگذار این قطعات روبیک  را به جای درست خودشان بازگردانم. و در این هنگام بود که با یک مشغله بزرگ مواجه شدم:
از کدام راه باید به خانه بروم؟ راه خانه از کدام طرف است؟”
و این چنین بود که مکعب روبیک  به عنوان پازل در بهار سال ۱۹۷۴ اختراع شد، زمانی که آقای روبیک ۲۹ ساله به این نتیجه رسیدکه آنقدرها هم که فکر میکرد آرایش دادن رنگ های مکعب روبیک  به طوری که هر شش وجه آن مرتب شوند، آسان نیست. او مطمئن نبود که هرگز بتوانداختراعش را به موقعیت و وضعیت اولیه و اصلی خودش بازگرداند. او این تئوری را مطرح کردکه با چرخاندن تصادفی مکعب هیچگاه قادر به چیدن درست قطعات در طول زندگی اش نخواهد بود، که بعدها نیز این تئوری به حقیقتی کاملا درست تبدیل شد. او شروع به یافتن راه حلی برای حل مکعب کرد و این کار را با چیدن هشت قطعه کناری آغاز کرد. او تعداد معینی از حرکت ها را برای درست کردن دوباره چند قطعه بطور همزمان کشف کرد. در طول یک ماه، او پازل را حل کرد و سفری هیجان انگیز را پشت سر گذاشت .

اولین پروانه ساخت:
آقای روبیک  در ژانویه ۱۹۷۵ اختراع خود را در مجارستان به ثبت رساند و آن را به یک تعاونی سازنده اسباب بازی های کوچک در بوداپست سپرد . تاییدیه ثبت اختراع در اوایل سال ۱۹۷۷ اعلام شد و اولین سری مکعب روبیک  های ساخته شده اواخر سال ۱۹۷۷ نمایان شدند .تا این زمان ارنو روبیک  ازدواج کرده بود .
دو نفر دیگر هم همزمان با روبیک برای ثبت پازل مشابهی اقدام کردند .تروتوشی ای شی جی (Terutoshi Ishige)یک سال پس از روبیک  برای ثبت یک مکعبروبیک   کاملاً مشابه ژاپنی اقدام کرد .یک آمریکایی به نام لری نیکلُز (Larry Nichols) قبل از روبیک مکعبی را به ثبت رسانده بود که توسط آهن ربا کنارهم نگه داشته شده بودند. بازیچه نیکلز توسط تمامی شرکت های اسباب بازی از جمله انجمن اسباب بازی های ذهنی رد شد که بعدها امتیازات زیادی به نفع مکعب روبیک  به همراه آورد .خرید و فروش مکعب روبیک کند و بی رونق بود تا زمانی که تیبُر لاکزی (Tibor Laczi) مکعب روبیک را پیدا کرد. او هنگامی که در حین نوشیدن قهوه بود پیش خدمتی که مشغول بازی با مکعب روبیک  بود را زیر نظر گرفت .لاکزی که یک ریاضی دان برجسته بود متحیّر شد .روز بعد او به شرکت تجاری ایالتی Konsumex رفت و امتیاز فروش مکعب روبیک  در غرب را گرفت.

ملاقات Tibor Laczi با روبیک
Tibor Laczi در مورد ملاقات با ارنو روبیک می گوید: وقتی روبیک برای اولین بار وارد اتاق شد من احساس کردم که باید مقداری پول به او بدهم. او مثل یک فقیر به نظر می رسید که بطور وحشتناکی لباس پوشیده بود و یک سیگار مجارستانی ارزان قیمت از لبش آویزان بود. اما می دانستم که نابغه به چنگ آورده ام. به او گفتم ما می توانیم میلیون ها دلار فروش داشته باشیم.
نمایشگاه اسباب بازی نورمبرگ
لاکزی تا آنجا پیش رفت که مکعب را در نمایشگاه اسباب بازی نورمبرگ به نمایش گذاشت، البته نه به صورت نمایش رسمی. لاکزی در اطراف نمایشگاه قدم می زد و با مکعب روبیک بازی می کرد و طوری برنامه ریزی کرده بود که آقای تام کرمر(Tom Kremer) متخصص اسباب بازی بریتانیا را ملاقات کند. Kremer تصور کرد که مکعب روبیک از عجایب دنیاست. چندی بعد او قرارداد ساخت یک میلیون مکعب روبیک  توسط انجمن بازی های فکری ذهنی را تنظیم کرد.
راز نهفته در نام مکعب روبیک
مکعب روبیک  در مجارستان ابتدا به مکعب جادویی (Buvuos Kocka ) شهرت یافت. این پازل تا بعد از گذشت یک سال از ثبت اولیه اش هنوز به ثبت بین المللی نرسیده بود. قوانین ثبت اختراع مانع از ثبت بین المللی مکعب روبیک شد. انجمن بازی های فکری به دنبال یک نام مشخص برای بدست آوردن حقوق انحصاری مکعب بود البته این تغییر قوانین نام ارنو روبیک را برجسته کرد زیرا مکعب جادوئی از آن به بعد به نام سازنده اش مطرح شد.
میلیونر انقلابی!
ارنو روبیک اولین میلیونر خود ساخته در بلوک شرق (میان کمو نیست ها) شد. دهه ۸۰ دهه شکوفایی و پیشرفت مکعب روبیک بود. cubic rubes (نام هواداران روبیک   ) کلوب هایی را شکل دادند تا با مکعب روبیک  بازی کرده راه حل آن بیابند. یک دانش آموز ۱۶ ساله دبیرستانی ویتنامی از لس آنجلس به نام Minh Thai با مرتب کردن مکعب روبیک  در مدت زمان ۲۲/۹۵ ثانیه برنده مسابقات جهانی روبیک در ماه ژوئن سال ۱۹۸۲ شد. ارنو روبیک  پایه ای را در مجارستان به نفع مخترعین بنا نهاد. او به علاوه استودیو روبیک را نیز اداره می کند که در آن دوازده نفر مشغول طراحی اسباب بازی و مبلمان هستند. روبیک اسباب بازی هایی متنوع دیگری هم تولید کرده است از جمله Rubik’s Snake. او در نظر دارد بازی های کامپوتری نیز طراحی کرده و تئوری هایش را در زمینه ساختار های هندسی گسترش دهد. سون تونز (Seven Towns) با مسئولیت محدود حقوق مربوط به مکعب روبیک را هم اکنون در اختیار دارد.

 

منبع سایت انگلیسی  1

منبع سایت انگلیسی  2

منبع سایت انگلیسی 3 

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٥ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

چگونه رکورد حل کردن روبیک بزنیم؟

1- آشنایی با الگوریتم ها

 

برای حل سرعتی مکعبروبیک   این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما دستان خود را با الگوریتم ها کاملأ آشنا کنید. بعضی افراد راست دست بوده و برخی دیگر چپ دست اند.بعضی ممکن است الگوریتم هایی را ترجیح دهند که در آنها تنها با ۲ یا ۳ وجه مکعب روبیک  سر و کار دارند و بنابراین نیازی به جابجا کردن و چرخاندن مکعب روبیک  بین دو دست ندارند.گاهی اوقات عاقلانه تر این است که یک الگوریتم را در حالی اجرا کنید که مکعب روبیک   را وارونه در دست گرفته اید و یا ۱۸۰ درجه بچرخانید. این تنظیمات را هر فرد جداگانه باید انجام دهد زیرا هر فرد دید متفاوتی از هر کدام از این الگوریتم ها دارد و اوست که باید تصمیم بگیرد کدامیک از حالات برای او راحت تر و آشنا تر است. این کار مستلزم مدت زمان زیادی است و ممکن است بخش زیادی از وقت کلی شما را بگیرد.

۲- الگوریتم های چندتایی

همانطور که ممکن است خودتان هم متوجه شده باشید، در بعضی مراحل در حل لایه سوم مکعب روبیک  لازم است که چندین الگوریتم با هم انجام شوند.من آنها را با هم عوض کرده ام تا میزان چرخش مکعب روبیک  در دستان شما و در نتیجه در مدت زمان حل مکعب روبیک  کاهش چشمگیری ایجاد شود.

۳-مختصر کردن حرکات انگشتان

بسیاری از روبیکر های حرفه ای توالی های خاصی را در اجرای حرکات توسط انگشتانشان خلق کرده اند.آنها ۲ یا ۴ حرکت را بطور خارق العاده ای با فشار دادن وجوه مکعب روبیک  در انگشتانشان و در مدت زمانی بسیار کوتاه انجام می دهند. بله، این کار مستلزم مهارت بسیار زیادی است.

۴- انتقال الگوریتم ها به ضمیر ناخودآگاه

این نکته بسیار اهمیت دارد که مغز شما الگوریتم ها را به واحدهایی جدایی ناپذیر تبدیل کند زیرا در این حالت شما مجبور نخواهید بود در مورد تک تک حرکات فکر کنید.هر حرکت توسط انگشتان شما اجرا خواهد شد و نه توسط ذهن شما. در این مرحله، فرد می تواند به راحتی وبا ذهنی آزاد به مرحله بعد فکر کند تا اینکه  ذهن خود را درگیر الگوریتمی کند که در حال اجرای آن می باشد. این کار بطور اتوماتیک و توسط ضمیر ناخودآگاه شما انجام می شود! من متوجه این نکته شده ام که اتوماتیک بودن این مرحله تا آنجایی است که اگر من در حین اجرای یک الگوریتم حواسم پرت شده و یا چیزی تمرکز مرا به هم بزند دیگر قادر به ادامه حل مکعب و اجرای ادامه آن الگوریتم نخواهم بود و این نشان می دهد که من تک تک حرکات یک الگوریتم را نمی دانم بلکه تمامی حرکات موجود در یک الگوریتم را به عنوان یک واحد (unit) تصور می کنم. این حالت گاهی باعث خنده دیگران از شما نیز می شود زیرا گاهی افرادی از شما در مورد یک حرکت خاص می پرسندو شما قادر نیستید آن را به آهستگی اجرا کنید و بعد از چند حرکت کاملأ گیج می شوید و باید دوباره الگوریتم را از اول اجرا کنید.

۵- هیچ وقفه یا تأ خیری بین الگوریتم ها نباشد

نکته مهم دیگر این است که وقفه های بین الگوریتم های پی در پی و پشت سر هم باید از بین بروند. فرد باید مدت زمانی را که برای تصمیم گیری صرف می کند را به صفر تقلیل دهد. این مسأله ارتباط تنگاتنگی  با سرعت چرخاندن مکعب روبیک   دارد.چرخاندن سریعتر لزومأ به معنای مدت زمان کمتر نیست اگرچه برای حل سرعتی مکعب روبیک  ، داشتن مهارت از نکات بسیار مهم است اما تأ کید من بر این است که یک فرد معمولی هم مهارت کافی برای حل مکعب روبیک  در مدت زمان بسیار کوتاه را دارد. من معتقدم که تقریبا همه می توانند مهارت کافی برای انجام  ۳ چرخش در ۱ ثانیه را داشته باشند. فراموش نکنید  تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که تعداد محدودی الگوریتم را یاد بگیرید و به سرعت اجرا کنید. و این به همان مسأله اساسی برمیگردد که شما بتوانید دستانتان را با الگوریتم ها آشنا کرده و با آنها عجین شوید. پس چطور ممکن است که چرخاندن سریعتر باعث شود مدت زمان شما بیشتر شود؟ با چرخاندن سریع مکعب روبیک   در حقیقت فرد خود را از این فرصت که چه اتفاقی برای مکعب روبیک  در حال رخ دادن است محروم می کند. در نتیجه بعد از اتمام یک الگوریتم ناگهان فرد با وضعیتی روبرو می شود که نمی داند در گام بعد باید چه حرکت یا الگوریتمی انتخاب کند و مجبور است مدت زمانی را صرف فکر کردن به حرکتی کند که باید انتخاب کند. اگر فرد مکعب روبیک   را فقط کمی  آهسته ترچرخانده بود می توانست ببیند که مکعب روبیک  در چه مرحله ای است و می توانست در حین اجرای چند حرکت آخر از الگوریتم قبل تصمیم بگیرد که در مرحله بعد چه حرکتی را باید انجام دهد. گر بخواهید مدت زمان بین این دو را مقایسه کنید( چرخش های سریع + تأ خیر های بین حرکات )، ( جابجایی های آهسته+ تأخیر های کوتاه تر). با این مقایسه شما نیز متوجه می شوید کدام روش کوتاهتر است.

۶- آماده سازی مکعب روبیک   برای رکوردگیری

من پیشنهاد برخی افراد را مبنی بر استفاده از روغن و گریس های گوناگون برای مکعب شنیده ام. در بین آنها روغن سیلیکون، گرافیت و صابون استفاده بیشتری دارند. براساس تجربیات من روغن سیلیکون از همه بهتر است. ار چه برخی روبیکران حرفه ای معتقدند چرخاندن بسیار زیاد مکعب باعث می شود که گردو خاکی در درون مکعب ایجاد می شود  که بهترین چیز برای نرم شدن مکعب روبیک   است. من پیشنهاد میکنم که مکعب روبیک  خود را روغن کاری کنید زیرا باعث چرخش راحت تر مکعب روبیک  شده و سرعت شما را افزایش میدهد. هر چند که با انجام این کار مکعب روبیک  شما در برابر ضربات اتفاقی شکننده تر و آسیب پذیر ترخواهد شد.

۷- یادآوری چند نکته

در پایان یادآوری چند نکته الزامی است. اول اینکه راز دستیابی به یک رکورد خوب تنها در الگوریتم ها نهفته نیست. به عبارت دیگر یک سیستم به تنهایی نمی تواند یک مکعب روبیک  را حل کند بلکه این انسان است که این کار را انجام می دهد. مهمترین فاکتور برای دستیابی به چنین موفقیتی پشتکار و تمرین زیاد است. همانطور که متوجه شده اید در حل لایه سوم مکعب روبیک   حالت های متفاوتی بوجود می آید و الگوریتم های گوناگونی برای حل این لایه وجود دارند که باید آنها را عوض یا جابجا کنید تا بتوانید آن را حل کنید. پس بهترین سیستم برای دستیابی به حل سرعتی مکعب روبیک چیست؟ من فکر نمی کنم که چیزی به نام “بهترین سیستم ” وجود داشته باشد. یک سیستم ممکن است برای یک نفر خوب باشد در حالیکه برای یک نفر دیگر یک سیستم دیگر خوب و قابل قبول باشد.من معتقدم هر سیستمی که بی نقص و کامل باشد را می توان یک سیستم کامل نامید. به عبارت دیگر بجای مقایسه سیستم های گوناگون این افراد هستند که باید با هم مقایسه شوند. آنان قطعأ قابل قیاس هستند.

۸- محدودیت های حل سرعتی مکعب چیست؟

هر سری از الگوریتم هایی که یک فرد اجرا می کند در حقیقت به صدها الگوریتم محدود می شود. این الگوریتم ها باید به شیوه ای سریع و بدون فکر کردن انجام شوند که این کار باعث محدود شدن زمان حل مکعب روبیک  خواهد شد. پیشنهاد من این است که از یک الگوی زمانی پیروی کنید. در مورد  خود من، من سعی کرده ام یک دیدگاه در مورد رکورد اصلاح شده تعریف کنم: اول قطعات میانی لایه اول را طی ۳ یا ۴ حرکت حل کنم، بعد قطعات گوشه ای  و …. . احتمالاتی که برای وضعیت لایه سوم ممکن است پیش بیاید خیلی بیشتر از دو لایه اول است. احتمال اینکه بعد از حل دو لایه اول وضعیت رنگ های لایه سوم درست باشد ۱ به ۲۱۶ است و احتمال اینکه فرد بعد از جاگذاری کردن لایه سوم  دیگر نیازی به جابجایی آنها نداشته باشد ۱ به ۷۲ است. زمانی را که برای خودم تعریف کردم ۱۱ ثانیه است. بهترین رکورد من در سال ۱۹۸۳ بود که توانستم رکورد ۱۷ ثانیه را به ثبت برسانم.در طول این مدت سعی کرده ام رکورد خودم را حفظ کنمو البته موفق هم بوده ام( ۱۸ ثانیه). داشتن چنین رکوردی بی شک مستلزم تلاش بسیار، مکعبی عالی، و پشتکاری مستمر است.

منبع سایت انگلیسی

Tips and tricks for speedsolving Rubik's Cube 3x3x3 using only one hand1) Use a loose cube
This is probably pretty obvious but it is the most important thing for doing one handed solves. Your hand will tire out a little bit over the course of each solve, therefore a loose RUBIK'S CUBE  is very important to make sure your hand does not tire out too much after only 1 or 2 solves. Chris uses his oldest speed RUBIK'S CUBE  now solely for one handed solves since it is incredibly loose because of its age.

2) Stretch your fingers before you begin solving and between solves
Stetches help to make sure you don't strain your hand while performing one handed solves. It is possible to injure your hand, so it is helpful to stretch in hopes of preventing any injuries, as well as to loosen up your fingers to turn the faces.

3) Use as many fingers as possible
Always try to hold the cube with as few fingers as possible and turn the faces with as many as possible. As a standard grip Chris recommends holding the RUBIK'S CUBE only with your thumb and middle finger, keeping your index and ring fingers free to do most of the turning. On a very loose RUBIK'S CUBE  you can also utilize your pinky finger from time to time, but generally your pinky finger is only used for stabilizing the cube when changing grips.

4) Practice doing each possible turn from a standard grip
Hold the RUBIK'S CUBE  with your thumb on the front face and middle finger on the back face and practice doing every turn (i.e. R R' R2 L L' L2 U U' U2 D D' D2 B B' B2 F F' F2) from the initial grip. Try pushing faces with your fingers, or using your ring finger for some turns instead of only your index finger. Also try changing the grip slightly and doing turns with your thumb, or gripping on the U and D faces rather than the F and B faces. Try to find the most comfortable way to perform each move for your hand.

5) Use move combos
Move combos are sets of moves where you can alternate turns with different fingers and perform a set of two or three moves very quickly. Here is an example for using your left or right hand,

Left hand: Hold the RUBIK'S CUBE  with your thumb on the center cubie of the front face and your middle finger on the center cubie of the back face. Place your index finger on the back face sticker of the UBL piece and your ring finger on the back face sticker of the DBR piece. From here you can do the combo [RU'] or [U'R]. To do [RU'] flick R with your ring finger then immediately after the face lines up again pull U' with your index finger. For [U'R] simply pull U' with your index finger first and flick R with your ring finger afterwards.

Right hand: Hold the RUBIK'S CUBE with your thumb on the center cubie of the front face and your middle finger on the center cubie of the back face. Place your index finger on the back face sticker of the UBR piece and your ring finger on the back face sticker of the DBL piece. From here you can do the combo [L'U] or [UL']. To do [L'U] flick L' with your ring finger then immediately after the face lines up again pull U with your index finger. For [UL'] simply pull U with your index finger first and flick L' with your ring finger afterwards.

Here are several more move combos for doing turns one handed that we feel should be easy to do after reading the above description.
Left hand: [RU'R] [U'RU'] [R[U2]] [DR'D]
Right hand: [L'UL'] [UL'U] [L'[U2]] [D'LD']

Try to find more move combos that help you utilize two fingers at once to flick two turns quickly in succession.

6) Learn the double turn move combo
If you're just starting out then you can drop quite a bit of your solving time simply by learning this move combo. Chris dropped about 5/6 of total his solving time when he first started, simply by using this combo. This combo is simply a very fast way to perform a double turn on any face. See the descriptions below for performing this combo with either your right or left hand.

Left hand: To do the move [U2] hold the RUBIK'S CUBE  with your thumb on the center cubie of the front face and your ring finger and pinky finger in the general area of the back face stickers of DB, DBL, BL and the center cubie in whichever way that feels most comfortable to you. Your index and middle fingers should both be able to move freely. Place your index finger over the back face sticker of the UBL piece and stretch your middle finger outward. Now pull U' with your index finger. Your middle finger will follow through closer to the cube as your index finger completes the turn, allow it to follow through and catch the back face sticker of the DBL piece and now pull U' again with your middle finger. So the combo [U2] could also be written as [U'U'] for doing it with your left hand.

Right hand: To do the move [U2] hold the RUBIK'S CUBE  with your thumb on the center cubie of the front face and your ring finger and pinky finger in the general area of the back face stickers of DB, DBR, BR and the center cubie in whichever way that feels most comfortable to you. Your index and middle fingers should both be able to move freely. Place your index finger over the back face sticker of the UBR piece and stretch your middle finger outward. Now pull U with your index finger. Your middle finger will follow through closer to the cube as your index finger completes the turn, allow it to follow through and catch the back face sticker of the DBR piece and now pull U again with your middle finger. So the combo [U2] could also be written as [U U] for doing it with your right hand.

Even if you don't want to try to be very fast for one handed cubing, but you are interested in learning one handed cubing then learning this move combo is a MUST. In solving for one handed one of the most important things to always keep in mind is to try to conserve your hand strength, since your hand will tire out over the course of one solve. Doing this move allows you to let your index finger rest, rather than having to pull two turns of the U face with only your index finger. Try turning several double turns of the U face using only your index finger, you'll find that it will tire out very quickly. If your index finger tires out too quickly over the course of a solve then your times will inevitably slow down. Using this move combo allows you to spread the work of doing a double turn between your index and middle fingers, allowing your index finger to rest a little. Your middle finger rarely gets used other than for gripping the cube, so try to use it whenever you can to help alleviate some of the stress a solve will put on your other fingers. These double turn combos can also involve other fingers as well. For example [D2] is much faster to perform by flicking first with your ring finger then your middle finger, leaving your index finger and thumb to grip the cube. So try to do these double turn move combos in the most comfortable and also quickest way possible for your hands.

7) Use one handed finger tricks
Finger tricks are different from move combos in that for finger tricks you turn two faces quickly in succession using only one finger, rather than alternating fingers. Finger tricks are more tiring on the finger being used than move combos are, however they allow you to turn two faces even more quickly than move combos. If you are serious about speed cubing with only one hand then try to use finger tricks when you can, however be aware that using them will tire your hand out more than not using them over the course of a solve. If you do plan to get fast with one hand, use finger tricks frequently to try to strengthen your hand so that your hand will not tire out as much over the course of a solve. Below are some examples of finger tricks with your left and with your right hand.


For the purposes of notation finger tricks will always be denoted by parenthesis ( and ) and move combos will always be denoted by brackets [ and ]

Left hand: To do the finger trick (UR') hold the RUBIK'S CUBE with the standard grip as described in the above examples, with your thumb and middle finger. Place your index finger on the left side sticker of the UBL piece. Now push U with your index finger. As the U face once again lines up with the RUBIK'S CUBE   start to pull R' with your finger without stopping the motion of your hand. You should execute both turns as one fluid motion with the side of your index finger ending up on the front face sticker of the DFR piece.
Right hand: To do the finger trick (U'L) hold the cube with the standard grip as described in the above examples, with your thumb and middle finger. Place your index finger on the right side sticker of the UBR piece. Now push U' with your index finger. As the U face once again lines up with the cube start to pull L with your finger without stopping the motion of your hand. You should execute both turns as one fluid motion with the side of your index finger ending up on the front face sticker of the DFL piece.

The following are some more finger tricks that are useful to know. We leave the descriptions out to allow you to find the best ways to perform them for your hands.
Left hand: (LU') (L[U2]) (R'U)
Right hand: (R'U) (R'[U2]) (LU')

7) Increasing hand strength/dexterity
One thing that we both agree on to be very important for one handed cubing is to increase the strength of your hands. If you have a hand grip exerciser, where you have to squeeze it and it provides resistance, then this would be a good way to do this. Also just practicing a lot of one handed solves will do this, but it may take more time. You also need to get used to using your fingers independently, and bending one independent of the others. For example the double turn move combo may feel awkward at first since it uses your middle finger independently of your index finger, however practicing this move over and over will help. One sure way of increasing your hand strength and dexterity is to just practice lots of one handed solves, however hand exercises as well as stretching your hand frequently help as well. You can do hand stretches even just during the day without planning on doing any solves, which will also help to increase your dexterity

   + ؟؟؟ ; ۱:٠٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

زنگی شبیه روبیک

زندگی شبیه روبیک است. چرا؟! چون شما  مجبورید ان را خرابتر کنید قبل از اینکه بهترش کنید.شما نمیتوانید از زندگی توقع داشته باشید که کاملا منظم ومرتب به جلو رود همانطور که از یک روبیک نمیتوانید چنین انتظاری داشته باشید.

شبی  دریک کمپ تابستانی مشغول حل روبیک  بودم تا رکورد بزنم . تمام کردم و خوابیدم. صبح از دیدن روبیک شاخ در اوردم . رنگ سفید و زردش مرتب نبود و جا به جا بودند! بله دیشب زیر نور زرد روبیک حل کرده بودم و به همین دلیل رنگها را اشتباه تشخیص دادم. مثل زندگی! اگر در پرتو اطلاعات غلط زندگی کنید همیسشه اشتباه از اب در می اید.

درس دیگری که از روبیک  میتوان گرفت انعطاف پذیر بودن در زندگی است. در ضمن کسانی که فرمولهای روبیک  را بلدند زودتر از کسانیکه میخواهند شانسی حرکت کنند به هدف میرسند.

دفعه ی بعد که مشغول رکورد زدن روبیک  بودید کمی هم از روبیک برای الگوگیری برای زندگیتان استفاده کنید.

مترجم :پشتیبانی روبیکر

لینک منبع انگلیسی 1

لینک منبع انگلیسی 2

لینک منبع انگلیسی

 

Life Is Like a Rubik’s Cube

 

Here's a theory that I've been kicking around for a while: life is like a Rubik's cube - sometimes you have to make it worse before you can make it better.

One summer evening I sat outdoors at a summer camp, and solved the Rubik's cubein what must have been a personal record. I was rather pleased, and went to bed with a sense of accomplishment. Imagine my surprise the next morning when I looked at my  Rubik's cube; the yellow and white sides were all mixed up. I’d solved it while standing under a yellow light, and the yellow and white squares had been nearly indistinguishable.

They also remain flexible in their approach because they not sure what they're going to encounter but they are steadfast on the desired outcome.

Life is like a  Rubik's cube because you get it completely solved. Then over time you mess it up and you can't solve it anymore; unless you know the hints, tips and secrets on how to. You can't just solve one side and keep it like that, you have to mess it up before it gets better. Each configuration is a path in life, and you choose what path to go on, after you've solved it again

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

ساده ترین روش حل روبیک 3*3

روش حل مکعب روبیک ( به روش لایه به لایه ) 

اصطلاحات

  F: سطح جلویی       ---      B: سطح پشتی          ---     R: سطح راست 
L: سطح چپی          ---      U: سطح بالایی           ---     D: سطح پائینی

یک حرف به تنهایی (مثلاً F ) یعنی سطح جلویی رو 90 درجه در جهت عقربه‌های ساعت (ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه اپوستروف (مثلاً 'F ) یعنی اون سطح رو 90 درجه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت (پاد ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه عدد 2 (مثلاً F2) یعنی اون سطح رو 180 درجه (جهت اون فرق نمیکنه) بچرخونین.
پس الگوریتم R U' L2 یعنی سطح راستی رو 90 درجه ساعت‌گرد سپس سطح بالایی رو 90 درجه پاد ساعت‌گرد و در آخر سطح چپی رو 180 درجه بچرخونید.                                                          

                                                          

روش مرتب کردن مکعب روبیک

همان طور که گفتیم این روش حل براساس لایه‌بندی مکعب روبیک هست. اگه "مکعب ِ روبیک" رو به صورت افقی به 3 لایۀ مجزا تقسیم کنیم لایۀ بالایی که اول مرتب می شود را لایۀ اول، دومین لایه رو لایۀ میانی و لایۀ پائینی که آخر همه مرتب میشه را لایۀ یایانی می‌نامیم. ما می‌خوایم این لایه‌ها رو به ترتیب از بالا به پائین مرتب نماییم.
نکته : این نکته مهم هست که یک رنگ را به عنوان سطح بالایی انتخاب کنید و برای افزایش سرعت عمل هایتان همیشه با آن کار کنید. من معمولاً با رنگ " سفید"  کار می کنم چون خیلی به چشم می آید و لایه های بالایی هم راحت تر مرتب می شوند. توضیحات مطلب هم با فرض این هست که رنگ " سفید " به عنوان سطح بالایی انتخاب شده است . بعداً که دستتان راه افتاد می توانید از هر رنگی به عنوان سطح بالایی استفاده نمایید . پس نگران نباشید .

مرتب کردن لایۀ اول

مرتب کردن این لایه 2 مرحله دارد
1- شکل دادن یک صلیب چهار طرفه تا لایه میانی
شکل دادن صلیب کار سختی نیست. کافی است چهار  تا قسمت لبه‌ای در لایۀ اول ( لبه‌هایی که یه سمت آن ها سفید رنگ هست) رو سر جاهایشان قرار بدهید. فقط بدانید که آخر این مرحله باید مکعب
روبیک شما باید کاملا شبیه شکل زیر باشد.                                                        HyperText Transfer Protocol

2- قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول هر گوشه به صورت جداگونه تا صلیب سفید تبدیل به یک مربع شود .
وقتی صلیب رو شکل دادیند برای تکمیل کردن لایۀ اول کافی است گوشه‌های این لایه رو به صورت تک تک در جای خودشان بگذارید. اولین گوشه‌ها رو پیدا کنید. آن ها در یکی از لایه‌های اول یا آخر هستند چون  لایۀ میانی قطعۀ گوشه‌ای ندارد. این قسمت را یک بار انجام بدهی یاد می گیری و بدون الگوریتم هم می توانید انجامش بدهید ا

                              HyperText Transfer Protocol

تو این مرحله چند تا نکته هستش که باید بهشون توجه کنین:

- بهتر است کار رو با گوشه‌ای از لایۀ اول شروع کنید که در لایۀ آخر قرار دارد. بعداً خودتان می فهمید چرا ؟
- اگه چند تا از گوشه‌های لایۀ اول در لایۀ آخر قرار دارن کار رو با گوشه‌ای شروع کنین که رنگ سفیدش به سمت پائین (روی سطح پائینی) نباشد.
- اگه گوشه‌ای در لایۀ اول قرار داره ولی جای اون اشتباه  یا برعکس هست و باید اون رو به لایۀ آخر بیارید و دوباره سر جایش بگذارید .
در پایان این مرحله باید مکعب روبیک تان شبیه به شکل زیر باشد . مطمئنا به این شکل رسیده اید . 

                                                       HyperText Transfer Protocol

 به قسمت های خاکستری کاری نداشته باشید . فقط رنگی ها را در نظر دارید . اگر تو این مرحله گیر کردید به هیج وجه نگران نباشید.جای الگوریم ها رو اشتباه نکنید و می دانید که تو بیشتر سایت ها جای این الگوریتم ها رو به شما اشتباه می گویند. وقتی که مکعب را خریدید روی تمام الگوریتم ها عکس یا جهت بزنید و بعدا طبق جهت ها درست کنید تا مراحل بعدی خراب نشوند.

لایه میانی
مرتب کردن این لایه تنها یک مرحله داره:
1- قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی (هر لبه به صورت جداگونه)
اول آن قسمت میانی که دارای دو رنگ در شکل آبی - قرمز است را به سمت خودتان بگیرید و برای انجام این مرحله از دو الگوریتم زیر استفاده کنید. البته برای هر قسمت باید یک دور الگوریتم ها رو انجام بدهید .

                        HyperText Transfer Protocol

تذکر بسیار مهم : هنگام اجرای الگوریتم‌ها باید رنگ آبی به سمت خودتان (سطح جلویی شما) باشد. البته تا موقعی که یاد بگیرید . بعدا واسه خودتان به روبیک سلور شدید به ما می خندینو میگین چقدر توضیح می داد .
آخر این مرحله باید 2 لایۀ بالایی مکعب _
روبیک تان مرتب شده باشد .

لایۀ آخر
اگر تا حالا مراحل رو با  طی کرده باشید به این مرحله که حساس ترین مرحله است و کوچکترین اشتباهی منجر به دباره انجام شدن مراحل قبلی می شود می رسید .
مرتب کردن لایۀ آخر چهار مرحله دارد:
توجه: اکنون مکعب روبیک را برعکس بگیرید به طوری که لایۀ آخر ( سطح زرد رنگ ) (رنگ مخالف رنگ آغازی شما (سفید )) در  سطح بالایی مکعب قرار بگیرد.

1- شکل دادن بصورت علامت جمع (+)
اکنون باید در سطح لایه آخر ( همان سطح زرد رنگ) لبه‌ها رو طوری قرار بدهیم که تشکیل یک علامت مثبت(+) رو بدند.  شکل زیر حالت‌های متفاوتی که ممکن است به وجود بیاید را نشان می دهد.
نکته: در این شکل سه مکعب پایینی در  تصویر سطح جلویی شما محسوب می شود و در واقع شما  در این تصویر از بالا به "مکعب روبیک" نگاه می کنید. همچنین دقت کنید: مهم نیست که (+)درست در جای خودش قرار بگیره.مهم اینه که بتونید (+) رو درست کنید.

                              HyperText Transfer Protocol

حالت اول حالتی هست که می‌خواهیم به آن برسیم.
در حالت دوم از الگوریتم HyperText Transfer Protocol  و در حالت سوم از الگوریتم HyperText Transfer Protocol استفاده کنید.
درحالت چهارم در حقیقت ترکیبی از حالت‌های 2 و 3 هست. در این حالت می توانید الگوریتم اول را اجرا کنید بعد یکی از حالت‌های 2 یا 3 به وجود می آید که با اجرای الگوریتم مناسب داده شد علامت جمع (+) ایجاد کنید.

2- قرار دادن  چهار گوشه لایۀ آخر فقط در مکان خودشان
نکته: در این مرحله بدون درنظر گرفتن جهت قرار گرفتن هر گوشه‌ها فقط آن‌ها رو سر جاهایشان می گذاریم.

در این قسمت تنها 2 حالت ممکن هستش:
الف) دو گوشه نزدیک به هم نیاز به جابجایی داشته باشد. برای جابجایی اون‌ها مکعب روبیک رو طوری می گیریم که دو گوشه‌ مورد نظر در سمت راست و بالای مکعب قرار بگیرن والگوریتم HyperText Transfer Protocolرا اجرا می کنیم.
ب) گوشه‌های دور از هم (به صورت قطری) نیاز به جابجایی داشته باشد. در این حالت همان الگوریتم قبلی را دو مرتبه اجرا می کنیم. امیدوارم این مرحله را هم به سلامتی طی کرده باشید . سخت نیست مطمئن باشید  ولی برای کسانی که تازه کارند ممکن است کمی طول بکشد ولی اصلا نگران نباشید .

3- مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر
در این قسمت به جز حالت کاملا درست لایه زرد رنگ (مرتب بودن گوشه‌ها) هفت حالت مختلف دیگر ممکن  است که در شکل زیر آمده است .

                                HyperText Transfer Protocol

 

در حالت اول الگوریتم    HyperText Transfer Protocol

 

درحالت دوم الگوریتم    HyperText Transfer Protocol

 و در حالات دیگر  ترکیبی از این 2 الگوریتم را استفاده می کنیم. اگر به غیر از دو حالت اول و دوم آمد شما باید کاری کنید که یکی از این دو حالت بوجود بیاید . چطوری ؟ با استفاده از یکی یا هر دو  الگوریتم داده شده و با کمی تجربه برای دادن سرعت به شما .


4- مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر
در این قسمت هم به جز حالت درست (مرتب بودن کل مکعب) چهار حالت دیگر هم ممکن هست که در شکل زیر می‌بینید.

                            HyperText Transfer Protocol

برای دوحالت اول الگوریتم    HyperText Transfer Protocolرو استفاده می کنیم.
در حالت‌های دیگر که احتمال بوجود آمدنشان یک دهم است با اجرای هر کدوم از الگوریتم‌های بالا به یکی از حالت‌های اول و دوم می رسیم که با اجرای الگوریتم مناسب داده شده  لبه‌ها مرتب شده و مکعب روبیک کامل می شود. 

منبع سایت انگلیسی

Beginner Solution

This page will help beginners and dummies on how to solve the Rubik's cube.. but first you need to learn the move notation.. go to the move notation index... Then, you can start learning...

THE SOLUTION

The First Layer The first layer is solved in two stages:
1. form the cross
2. inserting 4  first layer corners

I believe that the first layer should be done intuitively. You need to understand it and solve it without learning algorithms. Until you can do this, I wouldn't bother attempting the rest of the cube! So, spend some time playing with the cube and familiarising yourself with how to move the pieces around the cube.

Now, here are some tips to get you started.

The Cross

I prefer to start with the white cross because I find white easier to quickly identify on a completely scrambled cube, however, you can use any colour.

There are 4 edge pieces with white (ie. the 4 arms of the cross) which have specific positions. You can't put any white edge piece in an arm of the cross because the other colour on the edge cubie must match up with it's centre on the middle layer.

 


The First Layer Corners

Once you have completed the cross, completing the first layer requires inserting each of the 4 corners in separately. The first thing to do is examine your cube and locate all of the top layer edge pieces - they will be sitting in either the first layer or the last layer. Inserting the first layer corners should be done intuitively, not by learning algorithms. Down here is a step by step algorithms.. which is R' D' R D.

Here are some tips for inserting the top layer corners:

Start with a first layer corner that is sitting in the last layer.

If there are multiple first layer corners in the last layer (there usually will be), start with one that does not have the white part of the corner on the face opposite the white face. Or, if you were using a different colour for the cross ('colour X'), start with a corner that does not have the 'colour X' part of the corner on the face opposite the 'colour X' face.

When working with a first layer corner piece that is in the first layer (but in the wrong first layer corner position), you will need to get it out of the first layer into the last layer, then insert it into the correct first layer corner position. The same principle applies if a first layer corner piece is in the correct first layer corner position but needs to be flipped around. You need to get it out of the first layer (ie. into the last layer), and then re-insert it into the first layer the correct way around.

This is what the first layer should look like when finished.

All the four corners are correctly placed


The Middle Layer/Second Layer

The middle layer consists of one stage:

1. Insert the 4 middle layer edges (each edge is inserted individually).
You only need to learn one algorithm (plus the mirror algorithm) for the second layer. There are many more algs, but let's just learn the essential one first.

First, turn the cube so the finish face is on the bottom, then, locate a middle layer edge that is currently sitting in the last layer. I'm going to use the red/green edge for this example.

Inserting edge to the right

The algorithm for this case is: U R U' R' U' F' U F


Inserting edge to the left

Before you perform this algorithm, choose the left face(in this pic is green center) so that the face will be your front. Then the algorithm is: U' L' U L U F U' F'.


Flipping one edge into a correct position

In this case, it can be done in 2 ways:
1. The edge piece must be rotated out, then start with either one of the algorithms as shown above.
2. Performing this algorithm: R2 U2 F R2 F' U2 R' U R'


The Last Layer

The last layer ("LL") is done in 4 steps:

 1.Orient the edges (2 algs) - i.e. form a cross on the U face.
 2.Permute the corners (1 alg) - i.e. get the corners in the correct position in 3D space (don't worry if they still  need to be rotated).
 3.Orient the corners (1 alg + mirror alg) - i.e. flip the corners.
 4.Permute the edges (1 alg) - i.e. swap the edges around. The cube should now be solved! :)

All last layer algorithms are performed with the cross (i.e. the first layer - white side in this example) on the bottom.

Orienting the LL edges

Once you have completed the first two layers ("F2L"), hold the cube so that the white side is on the bottom. The white side will be on the bottom for the remainder of the solution. This means that the white side is the D side for all last layer algorithms.

On my cube, white is opposite yellow, therefore yellow is the U face for all last layer algorithms on my cube. Note that your cube may have a different colour opposite white (e.g. blue). Now have a look at your last layer, and in particular, look at the last layer face - there are 4 possible patterns of LL edges that you may see.

State 1

All the edges are already oriented correctly. Move on to permuting the corners.


State 2

We are going to re-orient our faces for this algorithm. The face you are looking directly at in this picture is now the U face (it was the D face for when you were doing the second layer edges). Perform the following algorithm: F U R U' R' F'


State 3

As with State 2, the face you are looking directly at in this picture is now the U face. Perform the following algorithm: F R U R' U' F'


State 4

State 4 is really a combination of States 2 and 3, so all you need to do is perform the algorithm for either State 2 or State 3. Once you've done this, you'll see that your LL edges now look like State 2 or State 3, so just perform the appropriate algorithm and you will have a cross on the LL.


Permuting the LL corners

The two possible states are:

1.two adjacent LL corners need to be swapped; or
2.two diagonal LL corners need to be swapped.

These are the only two possible states. If you cannot identify one of these two states with your LL corners then one or more of the following must be true:

1.You have not finished the F2L.
2.Someone has ripped out a corner of your cube and put it in the wrong way.
3.Someone has ripped off some of your stickers and put them back in the wrong place.
4.You are not looking hard enough. ;)

Swapping Adjacent Corners

Hold the cube with the white side on the bottom, and the two corners to be swapped are in the front right top and the back right top positions. Perform the following algorithm: L U' R' U L' U' R U2.

Swapping Diagonal Corners

Swapping diagonal corners can be done by executing the adjacent corner swap algorithm twice. Perform it once to swap any two LL corners. Re-examine you cube and you'll see that now there are just two LL corners that need to be swapped. Position it correctly for the final LL adjacent corner swap and perform the LL adjacent corner swap algorithm.

Orienting the LL corners

There are 8 possible orientation states for the LL corners. One is where all 4 corners are correctly oriented. The other 7 look like this.

State 1- Orienting 3 corners anti clockwise

R' U' R U' R' U2 R U2


State 2- Orienting 3 corners clockwise

R U R' U R U2 R' U2


State 3 - State 7

Once you know the algorithms for States 1 and 2, you can solve any LL orientation State. The remaining States can be oriented using a maximum of 2 algorithms. You will need to do one of the following (i) the State 1 algorithm twice, (ii) the State 2 algorithm twice, (iii) the State 1 algorithm, then the State 2 algorithm, or (iv) the State 2 algorithm, then the State 1 algorithm.

In a previous edition of this solution, I had said that I'm not going to tell you exactly how to combine the State 1 and State 2 algorithms to solve States 3-7. My reason for this was because it is important that you try to understand how the State 1 and the State 2 algorithms work, and that once you do understand them you will be able to work out how to use them to solve all the States. I still believe this, however, I received emails from a few people who were having trouble with States 3-7, so I decided to write some extra tips. I still suggest that you try to work out States 3-7 by yourself

Permuting the LL edges & SOLVED..

There are 5 possible permutation states for the LL edges. One is where all 4 edges are correctly permuted. The other 4 look like this.

State 1

R2 U F B' R2 F' B U R2


State 2

R2 U' F B' R2 F' B U' R2 This is almost identical to the algorithm for State 1. Only difference is the 2nd move and the 2nd last move.


State 3

Apply the algorithm for either State 1 or State 2. Re-examine your cube and it will now look like State 1 or State 2.


State 4

Apply the algorithm for either State 1 or State 2. Re-examine your cube and it will now look like State 1 or State 2.


And that's all you really need to know to solve the Rubik's Cube! With practice, you should be able to achieve times of 60 seconds (or faster) using this method. Once your comfortable with this method and want to learn more, take a look at the following section.


   + ؟؟؟ ; ۱:٥٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

ساده ترین روش حل روبیک 3*3

روش حل مکعب روبیک ( به روش لایه به لایه ) 

اصطلاحات

  F: سطح جلویی       ---      B: سطح پشتی          ---     R: سطح راست 
L: سطح چپی          ---      U: سطح بالایی           ---     D: سطح پائینی

یک حرف به تنهایی (مثلاً F ) یعنی سطح جلویی رو 90 درجه در جهت عقربه‌های ساعت (ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه اپوستروف (مثلاً 'F ) یعنی اون سطح رو 90 درجه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت (پاد ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه عدد 2 (مثلاً F2) یعنی اون سطح رو 180 درجه (جهت اون فرق نمیکنه) بچرخونین.
پس الگوریتم R U' L2 یعنی سطح راستی رو 90 درجه ساعت‌گرد سپس سطح بالایی رو 90 درجه پاد ساعت‌گرد و در آخر سطح چپی رو 180 درجه بچرخونید.                                                          

                                                          

روش مرتب کردن مکعب روبیک

همان طور که گفتیم این روش حل براساس لایه‌بندی مکعب روبیک هست. اگه "مکعب ِ روبیک" رو به صورت افقی به 3 لایۀ مجزا تقسیم کنیم لایۀ بالایی که اول مرتب می شود را لایۀ اول، دومین لایه رو لایۀ میانی و لایۀ پائینی که آخر همه مرتب میشه را لایۀ یایانی می‌نامیم. ما می‌خوایم این لایه‌ها رو به ترتیب از بالا به پائین مرتب نماییم.
نکته : این نکته مهم هست که یک رنگ را به عنوان سطح بالایی انتخاب کنید و برای افزایش سرعت عمل هایتان همیشه با آن کار کنید. من معمولاً با رنگ " سفید"  کار می کنم چون خیلی به چشم می آید و لایه های بالایی هم راحت تر مرتب می شوند. توضیحات مطلب هم با فرض این هست که رنگ " سفید " به عنوان سطح بالایی انتخاب شده است . بعداً که دستتان راه افتاد می توانید از هر رنگی به عنوان سطح بالایی استفاده نمایید . پس نگران نباشید .

مرتب کردن لایۀ اول

مرتب کردن این لایه 2 مرحله دارد
1- شکل دادن یک صلیب چهار طرفه تا لایه میانی
شکل دادن صلیب کار سختی نیست. کافی است چهار  تا قسمت لبه‌ای در لایۀ اول ( لبه‌هایی که یه سمت آن ها سفید رنگ هست) رو سر جاهایشان قرار بدهید. فقط بدانید که آخر این مرحله باید مکعب
روبیک شما باید کاملا شبیه شکل زیر باشد.                                                        HyperText Transfer Protocol

2- قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول هر گوشه به صورت جداگونه تا صلیب سفید تبدیل به یک مربع شود .
وقتی صلیب رو شکل دادیند برای تکمیل کردن لایۀ اول کافی است گوشه‌های این لایه رو به صورت تک تک در جای خودشان بگذارید. اولین گوشه‌ها رو پیدا کنید. آن ها در یکی از لایه‌های اول یا آخر هستند چون  لایۀ میانی قطعۀ گوشه‌ای ندارد. این قسمت را یک بار انجام بدهی یاد می گیری و بدون الگوریتم هم می توانید انجامش بدهید ا

                              HyperText Transfer Protocol

تو این مرحله چند تا نکته هستش که باید بهشون توجه کنین:

- بهتر است کار رو با گوشه‌ای از لایۀ اول شروع کنید که در لایۀ آخر قرار دارد. بعداً خودتان می فهمید چرا ؟
- اگه چند تا از گوشه‌های لایۀ اول در لایۀ آخر قرار دارن کار رو با گوشه‌ای شروع کنین که رنگ سفیدش به سمت پائین (روی سطح پائینی) نباشد.
- اگه گوشه‌ای در لایۀ اول قرار داره ولی جای اون اشتباه  یا برعکس هست و باید اون رو به لایۀ آخر بیارید و دوباره سر جایش بگذارید .
در پایان این مرحله باید مکعب روبیک تان شبیه به شکل زیر باشد . مطمئنا به این شکل رسیده اید . 

                                                       HyperText Transfer Protocol

 به قسمت های خاکستری کاری نداشته باشید . فقط رنگی ها را در نظر دارید . اگر تو این مرحله گیر کردید به هیج وجه نگران نباشید.جای الگوریم ها رو اشتباه نکنید و می دانید که تو بیشتر سایت ها جای این الگوریتم ها رو به شما اشتباه می گویند. وقتی که مکعب را خریدید روی تمام الگوریتم ها عکس یا جهت بزنید و بعدا طبق جهت ها درست کنید تا مراحل بعدی خراب نشوند.

لایه میانی
مرتب کردن این لایه تنها یک مرحله داره:
1- قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی (هر لبه به صورت جداگونه)
اول آن قسمت میانی که دارای دو رنگ در شکل آبی - قرمز است را به سمت خودتان بگیرید و برای انجام این مرحله از دو الگوریتم زیر استفاده کنید. البته برای هر قسمت باید یک دور الگوریتم ها رو انجام بدهید .

                        HyperText Transfer Protocol

تذکر بسیار مهم : هنگام اجرای الگوریتم‌ها باید رنگ آبی به سمت خودتان (سطح جلویی شما) باشد. البته تا موقعی که یاد بگیرید . بعدا واسه خودتان به روبیک سلور شدید به ما می خندینو میگین چقدر توضیح می داد .
آخر این مرحله باید 2 لایۀ بالایی مکعب _
روبیک تان مرتب شده باشد .

لایۀ آخر
اگر تا حالا مراحل رو با  طی کرده باشید به این مرحله که حساس ترین مرحله است و کوچکترین اشتباهی منجر به دباره انجام شدن مراحل قبلی می شود می رسید .
مرتب کردن لایۀ آخر چهار مرحله دارد:
توجه: اکنون مکعب روبیک را برعکس بگیرید به طوری که لایۀ آخر ( سطح زرد رنگ ) (رنگ مخالف رنگ آغازی شما (سفید )) در  سطح بالایی مکعب قرار بگیرد.

1- شکل دادن بصورت علامت جمع (+)
اکنون باید در سطح لایه آخر ( همان سطح زرد رنگ) لبه‌ها رو طوری قرار بدهیم که تشکیل یک علامت مثبت(+) رو بدند.  شکل زیر حالت‌های متفاوتی که ممکن است به وجود بیاید را نشان می دهد.
نکته: در این شکل سه مکعب پایینی در  تصویر سطح جلویی شما محسوب می شود و در واقع شما  در این تصویر از بالا به "مکعب روبیک" نگاه می کنید. همچنین دقت کنید: مهم نیست که (+)درست در جای خودش قرار بگیره.مهم اینه که بتونید (+) رو درست کنید.

                              HyperText Transfer Protocol

حالت اول حالتی هست که می‌خواهیم به آن برسیم.
در حالت دوم از الگوریتم HyperText Transfer Protocol  و در حالت سوم از الگوریتم HyperText Transfer Protocol استفاده کنید.
درحالت چهارم در حقیقت ترکیبی از حالت‌های 2 و 3 هست. در این حالت می توانید الگوریتم اول را اجرا کنید بعد یکی از حالت‌های 2 یا 3 به وجود می آید که با اجرای الگوریتم مناسب داده شد علامت جمع (+) ایجاد کنید.

2- قرار دادن  چهار گوشه لایۀ آخر فقط در مکان خودشان
نکته: در این مرحله بدون درنظر گرفتن جهت قرار گرفتن هر گوشه‌ها فقط آن‌ها رو سر جاهایشان می گذاریم.

در این قسمت تنها 2 حالت ممکن هستش:
الف) دو گوشه نزدیک به هم نیاز به جابجایی داشته باشد. برای جابجایی اون‌ها مکعب روبیک رو طوری می گیریم که دو گوشه‌ مورد نظر در سمت راست و بالای مکعب قرار بگیرن والگوریتم HyperText Transfer Protocolرا اجرا می کنیم.
ب) گوشه‌های دور از هم (به صورت قطری) نیاز به جابجایی داشته باشد. در این حالت همان الگوریتم قبلی را دو مرتبه اجرا می کنیم. امیدوارم این مرحله را هم به سلامتی طی کرده باشید . سخت نیست مطمئن باشید  ولی برای کسانی که تازه کارند ممکن است کمی طول بکشد ولی اصلا نگران نباشید .

3- مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر
در این قسمت به جز حالت کاملا درست لایه زرد رنگ (مرتب بودن گوشه‌ها) هفت حالت مختلف دیگر ممکن  است که در شکل زیر آمده است .

                                HyperText Transfer Protocol

 

در حالت اول الگوریتم    HyperText Transfer Protocol

 

درحالت دوم الگوریتم    HyperText Transfer Protocol

 و در حالات دیگر  ترکیبی از این 2 الگوریتم را استفاده می کنیم. اگر به غیر از دو حالت اول و دوم آمد شما باید کاری کنید که یکی از این دو حالت بوجود بیاید . چطوری ؟ با استفاده از یکی یا هر دو  الگوریتم داده شده و با کمی تجربه برای دادن سرعت به شما .


4- مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر
در این قسمت هم به جز حالت درست (مرتب بودن کل مکعب) چهار حالت دیگر هم ممکن هست که در شکل زیر می‌بینید.

                            HyperText Transfer Protocol

برای دوحالت اول الگوریتم    HyperText Transfer Protocolرو استفاده می کنیم.
در حالت‌های دیگر که احتمال بوجود آمدنشان یک دهم است با اجرای هر کدوم از الگوریتم‌های بالا به یکی از حالت‌های اول و دوم می رسیم که با اجرای الگوریتم مناسب داده شده  لبه‌ها مرتب شده و مکعب روبیک کامل می شود. 

منبع سایت انگلیسی

Beginner Solution

This page will help beginners and dummies on how to solve the Rubik's cube.. but first you need to learn the move notation.. go to the move notation index... Then, you can start learning...

THE SOLUTION

The First Layer The first layer is solved in two stages:
1. form the cross
2. inserting 4  first layer corners

I believe that the first layer should be done intuitively. You need to understand it and solve it without learning algorithms. Until you can do this, I wouldn't bother attempting the rest of the cube! So, spend some time playing with the cube and familiarising yourself with how to move the pieces around the cube.

Now, here are some tips to get you started.

The Cross

I prefer to start with the white cross because I find white easier to quickly identify on a completely scrambled cube, however, you can use any colour.

There are 4 edge pieces with white (ie. the 4 arms of the cross) which have specific positions. You can't put any white edge piece in an arm of the cross because the other colour on the edge cubie must match up with it's centre on the middle layer.

 


The First Layer Corners

Once you have completed the cross, completing the first layer requires inserting each of the 4 corners in separately. The first thing to do is examine your cube and locate all of the top layer edge pieces - they will be sitting in either the first layer or the last layer. Inserting the first layer corners should be done intuitively, not by learning algorithms. Down here is a step by step algorithms.. which is R' D' R D.

Here are some tips for inserting the top layer corners:

Start with a first layer corner that is sitting in the last layer.

If there are multiple first layer corners in the last layer (there usually will be), start with one that does not have the white part of the corner on the face opposite the white face. Or, if you were using a different colour for the cross ('colour X'), start with a corner that does not have the 'colour X' part of the corner on the face opposite the 'colour X' face.

When working with a first layer corner piece that is in the first layer (but in the wrong first layer corner position), you will need to get it out of the first layer into the last layer, then insert it into the correct first layer corner position. The same principle applies if a first layer corner piece is in the correct first layer corner position but needs to be flipped around. You need to get it out of the first layer (ie. into the last layer), and then re-insert it into the first layer the correct way around.

This is what the first layer should look like when finished.

All the four corners are correctly placed


The Middle Layer/Second Layer

The middle layer consists of one stage:

1. Insert the 4 middle layer edges (each edge is inserted individually).
You only need to learn one algorithm (plus the mirror algorithm) for the second layer. There are many more algs, but let's just learn the essential one first.

First, turn the cube so the finish face is on the bottom, then, locate a middle layer edge that is currently sitting in the last layer. I'm going to use the red/green edge for this example.

Inserting edge to the right

The algorithm for this case is: U R U' R' U' F' U F


Inserting edge to the left

Before you perform this algorithm, choose the left face(in this pic is green center) so that the face will be your front. Then the algorithm is: U' L' U L U F U' F'.


Flipping one edge into a correct position

In this case, it can be done in 2 ways:
1. The edge piece must be rotated out, then start with either one of the algorithms as shown above.
2. Performing this algorithm: R2 U2 F R2 F' U2 R' U R'


The Last Layer

The last layer ("LL") is done in 4 steps:

 1.Orient the edges (2 algs) - i.e. form a cross on the U face.
 2.Permute the corners (1 alg) - i.e. get the corners in the correct position in 3D space (don't worry if they still  need to be rotated).
 3.Orient the corners (1 alg + mirror alg) - i.e. flip the corners.
 4.Permute the edges (1 alg) - i.e. swap the edges around. The cube should now be solved! :)

All last layer algorithms are performed with the cross (i.e. the first layer - white side in this example) on the bottom.

Orienting the LL edges

Once you have completed the first two layers ("F2L"), hold the cube so that the white side is on the bottom. The white side will be on the bottom for the remainder of the solution. This means that the white side is the D side for all last layer algorithms.

On my cube, white is opposite yellow, therefore yellow is the U face for all last layer algorithms on my cube. Note that your cube may have a different colour opposite white (e.g. blue). Now have a look at your last layer, and in particular, look at the last layer face - there are 4 possible patterns of LL edges that you may see.

State 1

All the edges are already oriented correctly. Move on to permuting the corners.


State 2

We are going to re-orient our faces for this algorithm. The face you are looking directly at in this picture is now the U face (it was the D face for when you were doing the second layer edges). Perform the following algorithm: F U R U' R' F'


State 3

As with State 2, the face you are looking directly at in this picture is now the U face. Perform the following algorithm: F R U R' U' F'


State 4

State 4 is really a combination of States 2 and 3, so all you need to do is perform the algorithm for either State 2 or State 3. Once you've done this, you'll see that your LL edges now look like State 2 or State 3, so just perform the appropriate algorithm and you will have a cross on the LL.


Permuting the LL corners

The two possible states are:

1.two adjacent LL corners need to be swapped; or
2.two diagonal LL corners need to be swapped.

These are the only two possible states. If you cannot identify one of these two states with your LL corners then one or more of the following must be true:

1.You have not finished the F2L.
2.Someone has ripped out a corner of your cube and put it in the wrong way.
3.Someone has ripped off some of your stickers and put them back in the wrong place.
4.You are not looking hard enough. ;)

Swapping Adjacent Corners

Hold the cube with the white side on the bottom, and the two corners to be swapped are in the front right top and the back right top positions. Perform the following algorithm: L U' R' U L' U' R U2.

Swapping Diagonal Corners

Swapping diagonal corners can be done by executing the adjacent corner swap algorithm twice. Perform it once to swap any two LL corners. Re-examine you cube and you'll see that now there are just two LL corners that need to be swapped. Position it correctly for the final LL adjacent corner swap and perform the LL adjacent corner swap algorithm.

Orienting the LL corners

There are 8 possible orientation states for the LL corners. One is where all 4 corners are correctly oriented. The other 7 look like this.

State 1- Orienting 3 corners anti clockwise

R' U' R U' R' U2 R U2


State 2- Orienting 3 corners clockwise

R U R' U R U2 R' U2


State 3 - State 7

Once you know the algorithms for States 1 and 2, you can solve any LL orientation State. The remaining States can be oriented using a maximum of 2 algorithms. You will need to do one of the following (i) the State 1 algorithm twice, (ii) the State 2 algorithm twice, (iii) the State 1 algorithm, then the State 2 algorithm, or (iv) the State 2 algorithm, then the State 1 algorithm.

In a previous edition of this solution, I had said that I'm not going to tell you exactly how to combine the State 1 and State 2 algorithms to solve States 3-7. My reason for this was because it is important that you try to understand how the State 1 and the State 2 algorithms work, and that once you do understand them you will be able to work out how to use them to solve all the States. I still believe this, however, I received emails from a few people who were having trouble with States 3-7, so I decided to write some extra tips. I still suggest that you try to work out States 3-7 by yourself

Permuting the LL edges & SOLVED..

There are 5 possible permutation states for the LL edges. One is where all 4 edges are correctly permuted. The other 4 look like this.

State 1

R2 U F B' R2 F' B U R2


State 2

R2 U' F B' R2 F' B U' R2 This is almost identical to the algorithm for State 1. Only difference is the 2nd move and the 2nd last move.


State 3

Apply the algorithm for either State 1 or State 2. Re-examine your cube and it will now look like State 1 or State 2.


State 4

Apply the algorithm for either State 1 or State 2. Re-examine your cube and it will now look like State 1 or State 2.


And that's all you really need to know to solve the Rubik's Cube! With practice, you should be able to achieve times of 60 seconds (or faster) using this method. Once your comfortable with this method and want to learn more, take a look at the following section.


   + ؟؟؟ ; ۱:٥٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

مکعب روبیک جیبی

مکعب روبیک جیبی

  نوشته شده در یکشنبه 1391/08/21 توسط روبیکر

مکعب روبیک  جیبی (به انگلیسی : Pocket Rubik's Cube ) یا روبیک ۲×۲×۲ یکی از انواع مکعب‌های روبیک می‌باشد که دارای ۶ وجه و ۶ رنگ است. در هر وجه ۴ مربع دارد و در مجموع از ۲۴ مربع و ۸ مکعب کوچک‌تر تشکیل شده است

تعداد حالات روبیک

تعداد حالاتی که برای این روبیک  وجود دارد برابر است با

حداکثر تعداد حرکاتی که برای حل  روبیک   لازم است 11 حرکت است.

 

رکوردهای روبیک

رکورد حل این روبیک در مسابقات رسمی متعلق به Christian Kaserer از ایتالیا در سال 2011 برای حل مکعب روبیک ۲×۲×۲ با زمان 69 صدم ثانیه است. همچنین رکورد میانگین حل برای ۵ روبیک در مسابقات رسمی متعلق به فلیکس زمدگز در ۲.۱۲ ثانیه است. برای محاسبه میانگین کیوبر5 حل انجام می‌دهد, سپس باحذف بهترین و بدترین رکورد میانگین از بین سه رکورد دیگر گرفته می‌شود.

روش های حل روبیک

روش‌های زیادی برای حل این روبیک  با توجه به شرایط متفاوت قرارگیری مکعب‌ها(تعداد این حالت‌ها برابر ۳۶۷۴۱۶۰ حالت است)وجود دارد. اما بهترین روش‌های حل عبارت‌اند از : Stern-Sun (SS), Erik-Gunnar (EG) و روش معروف CLL.

لینک منبع انگلیسی

Pocket Cube

The Pocket Cube (also known as the Mini Cube or the Ice Cube) is the 2×2×2 equivalent of a Rubik's Cube. The Rubik's Cube consists of 8 pieces, all corners.

The number of possible positions of the Rubik's Cube is

\frac{8! \times 3^7}{24}=7! \times 3^6=3674160.

The maximum number of turns required to solve the Rubik's Cube is up to 11 full turns

record

Christian Kaserer holds the current world record of solving the Pocket Rubik's Cube in competition, with a time of 0.69 seconds set at the Trentin Open 2011. For the best average time of 5 solves, Feliks Zemdegs holds the world record with a time of 2.12 seconds set at Melbourne Cube day 2010.

The most common beginner method is a layer-by-layer solution, similar to solving a 3x3. Popular methods among speedcubers are Ortega or Guimond, which orient both layers separately and permute them together, CLL, which solves the Rubik's Cube in one algorithm after the first layer is complete, and EG, which extends CLL with additional algorithms to solve the Rubik's Cube in one algorithm after one face is oriented.

 

   + ؟؟؟ ; ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

روبیک در طول سالها

روبیک در طول سالها 1944
ارنو روبیک در بوداپست پایتخت مجارستان متولد شد. او متولد شد تا یک معمار ،طراح روبیک و یک پروفسور باشد.
[تصویر: Erno_Rubik.jpg]
1974
ارنو روبیک اولین مکعب روبیک را که چوبی بود طراحی کرد. این تولد رسمی محبوبترین سرگرمی دنیا بود.
[تصویر: first_rubiks_cube.jpg]
1975
روبیک حق ثبت اختراعش را گرفت و کارخانه ی Politechnika وظیفه ی سخت تولید روبیک را شروع کرد.
[تصویر: early_rubiks_cube_box.jpg]
1977
اولین مکعب جادویی در بوداپست فروخته شد.
[تصویر: magic_cube_box_closeup.jpg]
1980
در این سال صادرات روبیک از بوداپست اغاز شد . نام از مکعب جادویی به مکعب روبیک تغییر پیدا کرد.
[تصویر: cube_1980.jpg]
1981
کتابی به نام you can do the cube ( شما میتوانید روبیک حل کنید) توسط یک پسر 12 ساله به نام Patrick Bossert, از انگلستان منتشر شد. 1.5 میلیون نسخه از این کتاب روبیک   فروخته شد
[تصویر: do_the_cube_book_closeup.jpg]
1982
اولین مسابقات روبیک در در بوداپست برگزار شد. بیش از 100 میتیون روبیک تاکنون فروخته شده و روبیک وارد فرهنگ لغت اکسفورد هم شده.
[تصویر: erno_rubiks_cube_fingers.jpg]
1990
ارنو روبیک رییس اکادمی مهندسی مجارستان شد. او در سالهای بعد موسسه بین المللی روبیک را برای حمایت از طراح های بااستعداد جوان تشکیل داد.

1995
الماس تراشان بین المللی شاهکار روبیک را در 15 سالگرد تولد روبیک خلق کردند. روبیکی با کارکرد معمولی با 185 قیراط وزن ساخته شده از طلا و پوشیده شده با جواهرات رنگی.
[تصویر: rubiks_aniversary_15.jpg]
2005
در این سال جشن 25 سالگرد تولد  روبیک در 26 جولای برگزار شد. یک روبیک ویزه برای این سالگرد ساخته شد.
[تصویر: limited_cube_2005.jpg]
2007
مسابقات بینالمللی روبیک از 5 تا7 اکتبر در بوداپست برگزار شد . در این دوره از مسابقات ارنو روبیک خودش جوایز را اهدا کرد .
[تصویر: 25th_championship.jpg]

و حالا

ارنو روبیک از دوران باز نشستگی اش لذت میبرد اما استودیوی روبیک به طراحیهایش به کمک طراح های بین المللی در بوداپست و سراسر جهان ادامه میدهد.

مترجم : پشتیبانی روبیکر

منبع انگلیسی

The History of Rubik's
1944
Ernő Rubik

Ernő Rubikis born in Budapest, Hungary. He grows up to become an architect, designer and university professor.
1974
Wooden prototype of the cube

Rubik creates the first working prototype of the cube. This is the official birth date of the world’s favourite toy.
1975

Rubik patents the ‘Magic Cube’ and Hungarian toy-manufacturer Politechnika begins the difficult task of mass-production.
1977
Magic Cube box closeup

The first ‘Magic Cube’ is sold in a Budapest toyshop.
1980
First  Rubik's Cube in 1980

Ideal Toy Corporation begins exporting the cube from Hungary. The ‘Magic Cube’ is renamed the ‘ Rubik’s Cube’.
1981
You Can Do The Cube publication

A publication entitled ‘You Can Do the Cube’ was produced by Patrick Bossert, a 12-year-old schoolboy from England. The book goes on to sell 1.5 million copies.
1982
Ernő Rubik with a  Rubik's Cube between fingers

The first annual International  Rubik’s Championships are held in Budapest. More than 100 million cubes have now been sold and  Rubik ’s enters the Oxford English Dictionary.
1990
3x3x3  Rubik's Cube

Ernő Rubik becomes President of the Hungarian Engineering Academy. He later establishes the International Rubik Foundation to support talented young designers.
1995
Masterpiece Cube by Diamond Cutters International

Diamond Cutters International creates the ‘Masterpiece Cube’ for Rubik ’s 15th birthday – a fully-functional, 185 carat Cube made of solid gold and encrusted with coloured jewels.
2005
25th Anniversary limited edition  Rubik 's Cube

The cube celebrates its 25th anniversary on 26 July. A special, limited edition  Rubik’s Cube is produced to mark the occasion.
2007
25th  Rubik's World Championships

World  Rubik's Cube Championships are held in Budapest from 5-7 October, marking the 25th anniversary of the competition. Ernő Rubik was there to award the prizes in person.
Today
Ernő Rubik

Ernő Rubikis now enjoying his retirement but the  Rubik’s Studio continues to design games and work with young designers in Hungary and beyond.

   + ؟؟؟ ; ۱:٤٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

چرا اکثریت روبیکران حرفه ای دنیا را مردان تشکیل می دهند؟

چرا اکثریت روبیکران حرفه ای دنیا را مردان تشکیل می دهند؟

بحث را با ارایه یک آمار کلی از مسابقاتی که تاکنون در ایران در زمینه روبیک انجام شده است آغاز می کنیم.لیست شرکت کنندگان در مسابقات Iran Open 2011 در تمامی گرایش ها از ۱۵۳ نفر مرد و ۱۱نفر زن تشکیل شده است.آمار شرکت کنندگان در اولین جشنواره بازی های فکری کشور تنها در گرایش روبیک نیز شامل ۷۵ نفر مرد و ۹ نفر زن می باشد.نه تنها در ایران بلکه با نگاهی اجمالی به لیست شرکت کنندگان هر کدام از مسابقاتی که در زمینه روبیک در دنیا در حال برگزاریست به راحتی می توان دریافت که حل سرعتی انواع مکعب ها روبیک تحت سلطه مردان است تا زنان. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا اکثریت روبیکران حرفه ای دنیا را مردان تشکیل می دهند؟ آیا جواب این سوال به همان جدال همیشگی باز می گردد که آیا مردان از زنان باهوش تراند؟ آیا اندازه مغز مردان از زنان بیشتر است؟
اجازه دهید از دیدگاه علمی به این قضیه نگاه کنیم:

مطالعات علمی در مورد تفاوت های ذهنی میان مردان و زنان حداقل به اواسط قرن ۱۹ باز می گردد، زمانی که مسأله حق رای زنان در برخی کشورها مطرح شد. دانشمندان در آن زمان تلاش کردند با مقایسه اندازه جرم مغز مردان و زنان به نتایج تجربی دست یابند. با پیشرفت علم روانشناسی در اوایل قرن یستم آزمون های هوش ظهور کرده و راهی جدید برای اندازه گیری میزان هوش پیش پای دانشمندان قرار گرفت. نتیجه ای که از تمامی آزمایشات انجام گرفته در این زمینه بدست آمده است مؤید این مطلب است که تفاوت های ساختمای و تفاوت در عملکرد مغزی عمده ترین دلیل بروز اختلاف در هوش زنان و مردان است و این به هیچ عنوان دلیلی بر برتری جنسی بر جنس دیگر نیست.پژوهشگران عصب شناسی، مغز زنان و مردان را در دستگاه ام. آر.آی گذارده و واکنش های مغز آنها را مورد تحقیق قرار داده اند. در مغز زنان اتصال ها و ارتباط های بیشتری بین دو نیمکره چپ و راست وجود دارد که به آنها این توانایی را می دهد تا از مهارت گفتاری بهتری نسبت به مردان برخوردار باشند. از طرف دیگر در مردان ارتباط کمتری بین دو نیمکره مغزشان وجود داشته و به آنها این قابلیت را می دهد تا مهارت بیشتری در و هوش دیداری، فضایی داشته باشند. جواب سوال درست همین جاست،هوش فضایی (spacial intelligence)

هوش فضایی یکی از ۷ هوشی است که تا کنون شناخته شده اندو مربوط به تجسم سه بعدی اشیا است. افرادی که هوش تصویری-فضایی بالایی دارند در تجسم چیزها، جهت یابی، درست کردن انواع پازل ها، معماری و فعالیت هایی از این دست تبحر خاصی دارند. از آنجا که روبیک یک مکعب سه بعدی ست و برای حل آن میبایست فرد درک کاملی از پیچیدگی های ساختاری و تغییرات مکانی قطعات مکعب داشته باشد لذا مهارت های دیداری- فضایی خاصی را می طلبد و باید پذیرفت که مردان در این مورد تخصصی تر عمل می کنند.مغز زنان عمومی تر کار کرده و هردو نیمکره عملکردهای مشابهی دارند.به عبارت دیگر بین دو نیمکره تقسیم کار صورت نگرفته و اگر یکی از دو نیمکره آسیب ببیند نیمکره دیگر به راحتی قادر به کپی کردن اطلاعات نیمکره تخریب شده را داشته و میتواند عملکردهای زندگی او را به دست بگیرد.

با این حال مطالعات انجام شده طی قرن بیستم نشان داده است که تفاوتی در هوش کلی بین دو جنس وجود ندارد. کما اینکه مطالعات نشان داده است مردان بطور متوسط ۸/۴ در IQبالاتر و زنان بطور متوسط ۷/۵ امتیاز در حافظه بالاتر هستند و نمی توان برای جنس خاصی برتری هوشی قایل شد.

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۸ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

همه ی روشهای حل روبیک
۱. روش لایه به لایه ( Layer by Layer Method ) :
ابداع کننده : David Singmaster
سال ابداع : ۱۹۸۰ ( اندکی پس از عرضه اختراع ارنو روبیک )
بهترین رکورد : در حدود ۳۰ ثانیه
توضیحات : همانگونه که از نام الگوریتم برمی آید ابتدا Cross در یکی از وجوه ساخته شده ، سپس لایه مذکور تکمیل می شود ، پس از آن لایه میانی و در نهایت لایه آخر ( ابتدا Cross ساخته می شود ، سپس Edge ها مرتب سازی می شوند ، Corner ها در جای خود قرار می گیرند و با Permute شدن آنها روبیک ساخته می شود )
مزایا : آسانی یادگیری
معایب : سرعت پایین و نامناسب برای رکورد زنی

۲. روش فردریک ( CFOP / Fridrich Method ) :
ابداع کننده : Jessica Fridrich
سال ابداع : ۱۹۸۰ ( این روش در سال ۱۹۹۲ به صورت Public در اختیار دیگران قرار گرفت )
بهترین رکورد : ۷.۰۸ ثانیه
توضیحات : در این روش برای ساخت دو لایه اولیه ابتدا وجه سفید ساخته شده و سپس Edge ها و ها کنار هم قرار گرفته و به کمک ۴۱ الگوریتم الحاقی که حالات از پیش تعیین شده را مشخص می کند در جای خود قرار می گیرند ، سپس به کمک ۵۷ حالت دیگر ( فرمول های مشخص ) تمامی وجه زرد تکمیل می گردد و در نهایت ۲۱ الگوریتم دیگر لایه زرد را مرتب می کند و روبیک ساخته می شود !
مزایا : سرعت بسیار بالا
معایب : نیاز به حافظه قوی برای حفظ ۱۱۹ الگوریتم و به کار گیری سریع آنها

۳. روش پترس ( Petrus Method ) :
ابداع کننده : Lars Petrus
سال ابداع : ۱۹۸۰
بهترین رکورد : ۱۳.۰۶ ثانیه
توضیحات : در این روش یک مکعب  ۲ *۲*۲ در یک گوشه روبیک ساخته می شود ، سپس به ۲*۲*۳ و بعد آن به ۳*۳*۳ توسعه می یابد ! لایه آخر نیز با یک سری حرکات زنجیره ای ساعت وار تکمیل می گردد !
مزایا : سرعت نسبتا بالا
معایب : پیچیدگی در یادگیری و نیاز به تمرین بالا برای حل سریع

۴. روش راکس ( Roux Method ) :
ابداع کننده : Gilles Roux
سال ابداع : ۲۰۰۴
بهترین رکورد ۱۰.۰۶ ثانیه
توضیحات : در این روش یک مکعب مستطیل ۱*۲*۳ در گوشه پایین و چپ روبیک ساخته می شود ، سپس در راس مخالف نیز عمل انجام می گردد ،
حال تمامی ۴ گوشه باقیمانده در جای خود قرار گرفته و مرتب می شوند و در مرحله آخر نیز Edge ها و مرکز های باقیمانده مرتب می شوند .
مزایا : استفاده از تعداد حرکات بسیار کم
معایب : نیاز به تمرین زیاد

۵. روش ساخت گوشه ها ( Corners First Method ) :
ابداع کننده : Marc Waterman
سال ابداع : ۱۹۸۰
بهترین رکورد : ۱۶ ثانیه
توضیحات : در این روش ابتدا وجه سمت چپ به طور کامل ساخته می شود ، سپس چهار گوشه سمت راست در جای خود قرار گرفته و مرتب می شوند و در نهایت به کمک ۷ الگوریتم الحاقی Edge ها جایگشت پیدا کرده و در جای خود قرار می گیرند !
مزایا : نسبتا ساده است
معایب : سرعت خیلی بالایی ندارد

۶. ZZ Method :
ابداع کننده : Zbigniew Zborowski
سال ابداع : ۲۰۰۶
بهترین رکورد : در حدود ۸ ثانیه ( دقیقش رو اگه دوستان میدونن اصلاح کنن )
توضیحات : ( به طور خیلی مختصر ) در این روش ابتدا به کمک Edge های وجه پایین تمامی Cross ها در تمامی وجوه ساخته می شود و در مرحله بعدی ۸ گوشه باقیمانده در ۱۲ حرکت ( به کمک ۱۷۷ الگوریتم الحاقی ) مرتب شده و روبیک ساخته می شود !
مزایا : سرعت بسیار بالا
معایب : فرمولهای بسیار زیاد و سنگین جهت حفظ کردن

>> این سه روشی که در پایین وجود دارند، بهترین رکوردروبیک   ندارند ، چون الگوریتم هایی هستند که نیاز به زمان زیادی برای محاسبه دارند ولی در عوض روبیک  رو در حداقل حرکات حل می کنند، واسه همین اصولا توی قسمت هایی از مسابقات که رقابت بر سر کمترین تعداد حرکته استفاده میشوند! هم چنین توضیحی براشون وجود نداره چون توضیحات اینکه چگونه عمل میکنند میشود یک سری محاسبات و نظریه ها که صحبت راجع بهشون عملا میشه آموزش الگوریتم پس به جای توضیح همشون فقط میزان بهینه بودن رو با تعداد حرکات اعلام می کنیم <<

۷. الگوریتم Thistlethwaite :
ابداع کننده : Morwen Thistlethwaite
سال ابداع : ۱۹۸۱
بهترین رکورد : ---
توضیحات : از نظریه گرافها کمک گرفته و در حداکثر ۵۲ حرکت روبیک  را حل می کند !


۸. الگوریتم Kociemba :
ابداع کننده : Herbert Kociemba
سال ابداع : ۱۹۹۲
بهترین رکورد : ---
توضیحات : از الگوریتم *IDA کمک می گیرد ( کسانی که هوش مصنوعی خوندن میدونن که یکی از الگوریتم های جستجوی آگاهانه به حساب میاد ) و اثبات شده که در حداکثر ۲۹ حرکت روبیک را حل میکند ولی تا کنون حالت به هم ریخته ای از روبیک  که با استفاده از این الگوریتم نیاز به بیشتر از ۲۲ حرکت داشته باشد یافت نشده است !


۹. الگوریتم Korf :
ابداع کننده Richard Korf
سال ابداع : نا معلوم
بهترین رکورد : ---
توضیحات : همانند بالا از*IDA کمک می گیرد ، ابتدا به گوشه ها و سپس به Edge ها می پردازد و در نهایت حداکثر در ۱۸ حرکت روبیک  را حل می کند !


منبع: سایت روبیکر

لینک سایت انگلیسی مرتبط 1
لینک سایت انگلیسی مرتبط 2
لینک سایت انگلیسی مرتبط 3

   + ؟؟؟ ; ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٧ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

سیر و تکامل روبیک

در ماه مارس سال ۱۹۷۰ ، لری نیکولز مکعب  روبیک  ۲ ×۲×۲ خود را به نام " روبیک  با تکه‌های قابل گردش در گروه " اختراع و درخواست حق ثبت اختراع در کانادا را برای آن کرد . قطعات روبیک  نیکولز که با آهنربا به هم متصل شده بود . این روبیک  با شماره ثبت (| ۳۶۵۵۲۰۱ ثبت اختراع آمریکا) در تاریخ ۱۱ آوریل سال ۱۹۷۲ ، دو سال قبل از اختراع روبیک  ثبت شد و به وی اعطا شد .در ماه آوریل سال ۱۹۷۰ ، فرانک فاکس درخواست ثبت اختراع روبیک  " کروی ۳×۳×۳ " خود را ارائه داد و او گواهی خود را در بریتانیا با شماره ثبت اختراع (۱۳۴۴۲۵۹) در ۱۶ ژانویه ، ۱۹۷۴ دریافت کرد .
ارنو روبیک "مکعب روبیک جادویی " خود را در سال ۱۹۷۴ اختراع و در سال ۱۹۷۵ در مجارستان با شماره ثبت اختراع HU۱۷۰۰۶۲ ثبت بین المللی کرد . اولین سری از این اسباب بازی در سال ۱۹۷۷ تولید و در مغازه‌های بوداپست برای فروش گذاشته شد . روبیک جادویی با تکه‌های به هم پیوسته پلاستیکی ارزان تر و سبک تر از مکعب آهن ربایی طراحی شده توسط نیکولز بود . در سپتامبر سال ۱۹۷۹ با حضور در اولین نمایشگاه بین المللی اسباب بازی لندن به جهان غرب و بعد از آن در ژانویه و فوریه ۱۹۸۰ با حضور در دو نمایشگاه بین المللی دیگر در نورنبرگ و نیویورک روبیک  خود را به جهان معرفی کرد و این روبیک   پس از اولین حضور در نمایشگاه بین المللی ، به سرعت توانست جای خود را در قفسه‌های مغازه‌های اسباب بازی غرب باز کند .
Panagiotis Verdes یونانی ، مخترع روش ایجاد مکعب‌های بزگتر از مکعب روبیک  ، از ۵×۵×۵ تا ۱۱×۱۱×۱۱ است . او در طراحی‌هایش ، که شامل مکانیزم‌های بهبود یافته برای مکعب‌های ۳×۳×۳ ، ۴×۴×۴ و ۵×۵×۵ ، مناسب برای حل سرعتی است ، همانطور که از تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۰۸ مدل‌های ۵×۵×۵ ، ۶×۶×۶ ، و ۷×۷×۷ در دسترس کیوبرها قرار گرفتند 

 

 

لینک سایت انگلیسی

Rubik's invention

In March 1970, Larry Nichols invented a 2×2×2 "rubik with Pieces Rotatable in Groups" and filed a Canadian patent application for it. Nichols's cube was held together with magnets. Nichols was granted U.S. Patent 3,655,201 on April 11, 1972, two years before rubik invented his rubik .

On April 9, 1970, Frank Fox applied to patent his "Spherical 3×3×3". He received his UK patent ]

 

In the mid-1970s, Ernő rubik worked at the Department of Interior Design at the Academy of Applied Arts and Crafts in Budapest. Although it is widely reported that the rubik was built as a teaching tool to help his students understand 3D objects, his actual purpose was solving the structural problem of moving the parts independently without the entire mechanism falling apart. He did not realize that he had created a rubik until the first time he scrambled his new rubik and then tried to restore it.[13] rubik obtained Hungarian patent HU170062 for his "Magic Cube" in 1975. rubik 's Cube was first called the Magic Cube (Bűvös kocka) in Hungary. The puzzle had not been patented internationally within a year of the original patent. Patent law then prevented the possibility of an international patent. Ideal wanted at least a recognizable name to trademark; of course, that arrangement put rubik in the spotlight because the Magic rubik was renamed after its inventor in 1980.

The first test batches of the Magic rubik were produced in late 1977 and released to Budapest toy shops. Magic rubik was held together with interlocking plastic pieces that prevented the rubik being easily pulled apart, unlike the magnets in Nichols's design. In September 1979, a deal was signed with Ideal to release the Magic rubik world wide, and the rubik made its international debut at the toy fairs of London, Paris, Nuremberg and New York in January and February 1980.

After its international debut, the progress of the rubik towards the toy shop shelves of the West was briefly halted so that it could be manufactured to Western safety and packaging specifications. A lighter rubik was produced, and Ideal decided to rename it. "The Gordian Knot" and "Inca Gold" were considered, but the company finally decided on "rubik 's Cube", and the first batch was exported from Hungary in May 1980. Taking advantage of an initial shortage of rubik , many imitations appeared

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

ترین های روبیک

ترین های روبیک

[تصویر: 121009051751-rubiks-cube-universe-horizo...allery.jpg]


350 میلیون روبیک  از سال 1980 تا به حال فروخته شده.در دهه ی 1980 حدود یک پنجم از مردم دنیا با روبیک بازی کردند.

[تصویر: 121009052241-rubiks-cube-records-horizontal-gallery.jpg]

یک روبیک 3*3 در 20 حرکت قابل حل است. yi hui سه ساله از چین کوچکترین فردی است که روبیک  را در 2 دقیقه و 43 ثانیه حل کرد.

[تصویر: 121009052314-rubiks-cube-size-horizontal-gallery.jpg]

بزرگترین روبیک  دنیا که در knoxville در tennesse به نمایش در امد 3 متر ارتفاع و 500 کیلوگرم وزن داشت. کوچکترین روبیک  دنیا 10 mm است که بوسیله Evegeniy Grioriev روسی ساخته شد.گران ترین مکعب روبیک بنام ” Masterpiece Cube” به قیمت تقریبی ۱.۵ میلیون دلار در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. این روبیک توسط یک الماس تراش بین المللی ساخته شد. این روبیک  از یاقوت بنفش ۲۲.۵ قیراطی و زمرد سبز ۳۴ قیراطی نصب شده در ۱۸ قیراط طلا ساخته شده است.این روبیک سایز معمولی دارد

[تصویر: 121010095731-rubiks-cube-youtube-horizontal-gallery.jpg]

180000 هزار ویدئوی روبیک با حل در you tube وجود دارد. برای یک روبیک 3*3 43000000000000000000 حالت وجود دارد.

   + ؟؟؟ ; ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٥ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

خدای روبیک

ارنو روبیک ، خالق مکعب جادویی روبیک  ، در ۱۳ جولای سال ۱۹۴۴، درست یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم، در بوداپست، پایتخت مجارستان زاده شد. پدرش مهندس پرواز فرودگاه، و مادرش شاعر و هنرمند بود. او که دانش آموختهٔ دانشکدهٔ فنی بوداپست (پایهٔ مهندسی معماری) و دارای مدرک فوق لیسانس در مجسمه سازی و معماری داخلی (۱۹۶۷) است، از واپسین سال‌های دههٔ ۱۹۶۰ به استادی طراحی داخلی و معماری «آکادمی هنری صنایع کاربردی» بوداپست دست یافت. او در آن هنگام آموزشیار رتبهٔ سهٔ آکادمی بود و در ساعت‌های بی‌کاری‌اش بر روی مدل‌ها و طرح‌های سه بعدی کار می‌کرد، تا آن که سرانجام در سال ۱۹۷۴ ساخت  نخستین نمونهٔ مکعب روبیک  خود را به پایان رساند، و نزدیک به یک سال پس از آن درخواست ثبت طرحروبیک   خود را به ادارهٔ ثبت اختراعات مجارستان داد.روبیک که امروز به سبب همان نوآوری آوازه‌ای جهانی به دست آورده‌است، از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ بیشتر وقتش را به معماری گذراند، ولی از آن پس همهٔ توان خود را بر تدریس در دانشگاه متمرکز ساخت. در آن روزگار، حل معمای طرح شده روبیک به هیچ روی آسان نمی‌نمود، و این حرف زبان‌زد همگان بود که خود پروفسور بر سر حل روبیک  یک ماه وقت گذاشته‌است. مکعب روبیک  در سال ۱۹۷۷ در کشور مجارستان به تولید انبوه رسید و با آن که بیرون از مرزهای مجارستان برای روبیک هیچ گونه بازاریابی و یا تبلیغاتی صورت نپذیرفته بود، نخستین زمزمه‌های مردم پسندی‌اش از گوشه و کنار کشورهای اروپایی برخاست. اندکی پس از آن، در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ فکرافزار نوبرانهٔ روبیک به ایالات متحدهٔ آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیز شناسانده شد. تاریخ دقیقی از راهیابی مکعب روبیک  به ایران در دست نیست، ولی آنچه روشن است، این که می‌بایست هم زمان با گسترش جهانی آن در سال‌های پیش از ۱۹۷۹ بوده باشد. بدین‌سان، مکعب روبیک  در سراسر جهان فروشی چند میلیونی یافت و شگفتی ریاضی دانان و دانشوران دیگر حوزه‌های دانشگاهی را نیز برانگیخت. البته تا آن زمان هنوز هیچ راه حل جامع و کاملی برای مکعب روبیک به نگارش در نیامده بود و دانش آموختگان و مهندسان، می‌کوشیدند تا روش‌هایی را برای حل معما روبیک  بیابند. نخستین بار در سال ۱۹۸۱، شیمیدان و ریاضیدانی به نام جیمز جی. نورس، راه حل روبیک  خود را به نگارش درآورد

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

فرمول طلایی روبیک

فرمول طلایی روبیک

[تصویر: 1313284773407286.gif]


ریاضیدانان "ام. آی. تی" با تعیین ارتباط میان اعداد مکعب روبیک و حداکثر تعداد حرکات مورد نیاز موفق شدند فرمول جدیدی را بر حل معمای روبیک ارائه کنند
حل این مکعب روبیک  در کوتاهترین زمان و کمترین حرکت، یکی از معماهای بزرگ ریاضیدانان در طول دهه های اخیر بوده است.
اکنون دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست با همکاری دانشگاه واترلو و دانشگاه تافتس توانستند آلگوریتم جدیدی را ارائه کنند که برپایه یکی از رایج ترین استراتژیهای حل این معما قرار دارد.
این آلگوریتم با حرکت دادن یک مربع رنگی در جهت مورد نظر و بدون تکان دادن بقیه های خانه های مکعب می تواند روبیک را حل کند.

اما نکته مهم در استفاده از این راه حل، تعداد حرکات برای جور کردن خانه ها در کنار هم است. در روبیک ، هر خانه رنگی یک مسیر حرکت برای قرار گرفتن در موقعیت مناسب را پیش روی خود دارد که به اعتقاد این دانشمندان با این آلگوریتم، تمام این خانه ها می توانند در جهت مناسب خود قرار گیرند.
این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "با این فرمول قادریم به روشی موازی خانه های بیشتری را جور کنیم و تعداد حرکات را کاهش دهیم."
برپایه این فرمول جدید، تعداد حداکثر موقعیتهای لازم برای حل این روبیک  برپایه نسبت تناسب n²/log n تعیین می شود.
در این تناسب، متغیر n تعداد خانه های رنگی است که در یک طرف روبیک در کنار هم قرار می گیرند. به طوریکه برای مثال در مورد یک روبیک کلاسیک فرمول به این شکل جایگزین می شود: 9 به توان 2 تقسیم بر لگاریتم 9.


لینک منبع انگلیسی 1
لینک منبع انگلیسی 2

gold formula of rubik's cube


New research establishes the relationship between the number of squares in a rubik's cube-type puzzle and the maximum number of moves required to solve it.
[For the math junkies among you, that means the maximum number of moves to solve a rubik's cube with N squares per row is proportional to N²/log N, not simply N², as originally thought.
is to find a square that’s out of position and move it into the right place while leaving the rest of the rubik's cube as little changed as possible. That approach will indeed yield a worst-case solution that’s proportional to N². Demaine and his colleagues recognized that under some circumstances, a single sequence of twists could move multiple squares into their proper places, cutting down the total number of moves.

But finding a way to mathematically describe those circumstances, and determining how often they’d arise when a cube was in its worst-case state, was no easy task. “In the first hour, we saw that it had to be at least N²/log N,” Demaine says. “But then it was many months before we could prove that N²/log N was enough moves.”

Additionally, using the new method, researchers also developed an extremely-efficient algorithm, that allows a player to resolve a rubik's cube with the minimum of movements, even if the rubik's cube is in its worst possible initial arrangement.

The maximum number of moves a player needs to perform in order to solve a rubik's cube  with N squares per row is proportional to N2/log N. that’s the answer, and not N2, is a surprising thing,” says MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory visiting scientist Martin Demaine.

   + ؟؟؟ ; ۱:۳٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۱ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

مجسمه های روبیکی دنیا

مجسمه های روبیکی دنیا
[تصویر: 852977_3cf0_625x1000.gif]

تصویر بالا مجسمه ی روبیک در میدان روبیک پاریس است.
یکی از سوژه های مجسمه سازان در سالهای اخیر مکعب روبیک با شکلها و طراحی های متفاوت بوده است .
یکی از معروفترین مجسمه های روبیک در نیویورک امریکا قرار دارد .نام این مجسمه الامو است البته به Cooper Cube هم معروف است و در سال 1968 ساخته شده است. مجسمه روبیک   قابل چرخش به دور محورهایش است ولی به کمک چند نفر لازم است تا روبیک را بچرخانند. این مجسمه بوسیله Tony Rosenthal ساخته شد .تا کنون این مجسمه روبیک   چند بار تعمیر شده است . این روبیک برای مردم شهر بسیار خاطره انگیز و مهم است.( تصویر شماره 1)
مجسمه ی روبیک  معروف دیگری نیز در دانشگاه میشیگان امربکا قرار دارد.نام این مجسمه The cube یا Endover است و وزن روبیک حدود 2000 پوند است.این مجسمه روبیک  در سال 2008 ساخته شد. این مجسمه روبیک  را هم Tony Rosenthal ساخته است.(تصویر شماره 2)
قرار در نمایشگاه معروف سال 2014 که به مناسبت چهلمین سالگرد تولد روبیک  برگزار میشود مجسمه های روبیک استثنایی به نمایش عموم مردم گذاشته شوند.

مترجم:پشتیبانی روبیکر

لینک منبع انگلیسی1
لینک منبع انگلیسی2
لینک منبع انگلیسی3

statue of rubik's cube

One of the most prominent landmarks in the East Village in Manhattan is a statue of a giant steel  rubik's cube . The rubik's cube was built at Astor Place in 1968, and has stood there ever since. The rubik's cube can spin on its axis, which is pretty entertaining the first time, and requires a few people to get it moving.
Typically surrounding the rubik's cube is an endless supply of skateboarders and Goth kids, as the rubik's cube has become a central hangout for many East Village kids and runoff from St. Marks Place. The rubik's cube sits directly in front of the most crowded Starbucks in New York City- so popular that they built a second one on the opposite corner and that one is constantly packed too! The rubik's cube is right next to a 6 train subway line, with thousands of commuters passing through every morning.
the University of Michigan students covered Endover creating a large rubik's cube   on the University of Michigan’s central campus for April fool’s day in 2008. In conjunction with the 2008 April fool’s day cube covering, a student group created a large rotating non-functional rubik's cube  for the University of Michigan's North Campus
.

1
[تصویر: cube1.jpg]

2
[تصویر: 150px-Huge-Cube.jpg]

[تصویر: rubiks5.jpg]

[تصویر: City-%283%29.gif]

   + ؟؟؟ ; ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٠ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

روبیک تخم مرغ

این یک روبیک*3*3 است با این تفاوت که بجای شکل مکعب تخم مرغی است. وقتی این روبیک را اسکرامبل میکنید شکل ان تغییر میکند بنابراین به قطعه های چسباننده نیازی نیست. این حقیقت که این روبیک تک رنگ است حل انرا سخت تر میکند چون هیچ علامت رنگی به شما کمک نمیکند. این روبیک طراحی و حرکات چرخشی هوشمندی دارد.

سایز: 8cm x 5cm x 5cm.

وزن:100 گرم

 

روبیک قطعه سیاه

این روبیک یک نسخه جدید از پازل قدیمی قطعه لغزان است. در موقعیت اولیه همه ستاره ها ی طلایی در لایه ی بیرونی هستند در حالیکه لایه های داخلی مشکی هستند. هدف چرخاندن ستاره هایی طلایی به لایه داخلی است در حالیکه لایه بیرونی کاملا سیاه باشد.

سایز:5.6cm3,

وزن :100 گرم

روبیک 13 وجهی:

 

 

 روبیک  rex

 

لینک منبع انگلیسی

 

3x3x3 Yellow Egg
[Rubik's Cube Style Puzzle]

 

 

Description:

This is a 3x3x3 cube with a real difference. It isn't a cube, but an egg! As a result when you mix up the egg it changes shape, therefore there is no need for stickers. The fact that the puzzle is one solid colour makes it more difficult to solve as you don't have any clues from the colour of the stickers. It is effectively like solving a 3x3x3 puzzle using 3D sections only. All in all, this is a beautiful and ingenious addition to the twisty puzzle world. The egg has excellent rotational movement.

Size:The egg is approximately 8cm x 5cm x 5cm

.

Peter's Black Hole (3 for 2)
[Sliding Blocks Puzzle]

 

 
 
 

Description:

This is a new version of a classic sliding blocks puzzle. The starting position shows gold stars on every outer face. However, the inner faces of every block has plain black faces. The aim of the puzzle is to turn the initial galaxy of gold stars into a black hole by sliding the blocks so that every outer face is just plain black.

Size:

The cube is approximately 5.6cm3, the same size as a standard 3x3x3 Rubik's Cube

   + ؟؟؟ ; ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

معرفی سه روبیک جدید

معرفی سه روبیک جدید روبیک gear
یکی دیگر از خلاقیت های طراح روبیک Oskar van Deventer, روبیک gear (دنده) است. قطعه های لبه بطور مستقل میتوانند بچرخند.این روبیک یک رویای مهندسی ولی یک کابوس روبیکی است! Pros will یک نسخه سخت تر از این را میخواهد بسازد که لبه های کمتری بچرخند و پیچیده تر باشد. حل کردن نسخه اولیه ساده تر است.

[تصویر: rubik-gear.jpg]


V-Cube 7 Dazzler

روبیک های 3*3 دیگر برای کودکان هستند! یک روبیک ویژه که تعداد محدودی از ان تولید شده است قطعه های ان از پلاستیک بسیار سختی تهیه شده است و قطعه های ان برجسته هستند. ظاهرا ساده به نظر میرسد اما برای مغزتان پیچیده است! رکورد جهانی این روبیک حدود 8 دقیقه بوده است. قطعه های اضافه ان تفاوت بسیار زیادی در رکورد ایجاد میکند.

[تصویر: rubik-dazzler.jpg]


روبیک چهار بعدی
ممکن است در روبیک های سه بعدی خیلی ماهر باشید اما تا به حال روبیک 4 بعدی را امتحان کرده اید؟ این روبیک های نرم افزاری را تعداد کمی از مردم دنیا توانسته اند حل کنند. اگر در حل انها موفق شدید روبیک های 7 بعدی شبیه سازی شده هم وجود دارند!

[تصویر: rubik-4d.jpg]


مترجم: پشتیبانی روبیکر

لینک سایت انگلیسی
Gear Cube
Another creation of European cubesmith Oskar van Deventer, the Gear Cube has geared edge pieces that can rotate independently of the cube's slices. An engineer's dream, but a puzzler's nightmare.

In truth, however, the standard version is actually considerably easier to solve than the classic Cube. Pros will want to seek out the Expert version, which has fewer rotating edge pieces but way, way more complexity.

V-Cube 7 Dazzler
Three-by-three cubes are for babies.

Check out the V-Cube 7 'Dazzler', a classy, limited-edition piece of hardware made from solid colored plastic rather than relying on cheap stickers, and with a modern bulging-at-the-seams look. Easy on the eyes, then, but hard on the brain: solving it in under seven or eight minutes is a world-class performance.

Match that up with the standard Rubik's Cube -- the world record currently stands at a blink-and-you'll-miss-it 5.66.seconds -- and you'll see just what a difference those extra tiles make.

Just don't get your hair caught in it, OK?

The Four-Dimensional Hypercube
Perhaps you've already mastered the cube, in all its multitude of positions. Perhaps, indeed, you're one of those fortunate few who can solve one in less time than it takes to scramble one. If that's you, then perhaps you're up for a stiffer challenge. How about trying a four-dimensional version?

Don't call the Mythbusters just yet. Building a real, physical one is indeed impossible. Solving one -- usually via a computer simulation program -- is only marginally easier than that, and only a few hundred people have ever done it. If even that's not a stiff enough challenge for you, there's software out there that'll simulate versions of the Cube in a brain-baking seven dimensions. Good luck with that.

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

روبیک 17*17*17

یک طراح روبیک هلندی است که به تازگی توانسته است در تلاش خود برای ابداع بزرگترین و پیچیده ترین روبیک جهان که تاکنون انسان شناخته است موفق شود. ما داریم در مورد بزرگترین مکعب روبیک جهان صحبت می کنیم- اگرچه این نام  این روبیک هنوز بطور رسمی ثبت نشده است- اما حتی تصورش هم دشوار است که کسی بتواند مکعبی بزرگتر از مکعب روبیک  ساخته شده توسط Deventer را ابداع کند. اندازه این مکعب روبیک  ۱۷x۱۷x۱۷ و تقریبا معادل نیم فوت است.بیش از ۶۰ ساعت طول کشید تا Deventer توانست ساختمان داخلی روبیک به اتمام برساند. تنها رنگ کردن ۱۵۳۹ عدد قطعه ای که اجزای این مکعب را تشکیل می دهند بیش از ۱۰ ساعت وقت برده است.
در مورد مدت زمانی که طول خواهد کشید تا یک روبیکر این مکعب بزرگ را حل کند هیچ سوالی نپرسیم بهتر است زیرا به احتمال قریب به یقین مدت زمان حل چنین روبیکی به اندازه پس انداز کردن پول لازم جهت خرید آن به طول خواهد انجامید!! قیمت این محصول بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار متغیر است.  گوگل مطلبی را تحت عنوان ” الگوریتم الهی” منتشر کرد که در آن کمترین تعداد حرکاتی را که طی آن یک مکعب روبیک  قابل حل بود عنوان شده بود. به استناد این تحقیق منتشر شده یک مکعب روبیک  در هر حالتی که نامرتب شده باشد را می توان با ۲۰ حرکت حل کرد
تعداد حالاتی که یک مکعب روبیک  میتواند به هم ریخته شود طبق گفته محققان ۴۳۲۵۲۰۰۳۲۷۴۴۸۹۸۵۶۰۰۰ است. حال نوبت Deventer است تا حالات ممکن برای به هم ریختن این روبیک  ۱۷x۱۷x۱۷ را محاسبه و حداقل تعداد حرکات لازم برای حل این مکعب روبیک  غول پیکر را محاسبه کند.

لینک سایت انگلیسی 1

لینک سایت انگلیسی 2

 

Gigantic 17 x 17 x 17 Rubik's Cube shatters world record, requires huge hands

designer Oskar van Deventer's massive 17 x 17 x 17 Rubik's Cube is finally a reality. After failing to conceive a prototype twice, on his third try, Deventer managed to successfully use a 3D printer to bring his Rubik's Cube to life. With over 1539 individual pieces, Deventer's 17 x 17 x 17 Rubik's Cube took over 15 hours in total to create.

Deventer will be presenting his world record shattering Rubik's Cube  next month in New York City. I'm sure everyone will be thoroughly impressed.

Oskar started designing his puzzles as a boy at the age of 12 in the Netherlands. More than 30 years later, he has a reputation as one of the world's most prolific Rubik's Cube creators. Oskar first started 3D printing twisty Rubik's Cube thanks to Bram Cohen, who began posing challenges to Oskar back in 2008. Today, several of his Rubik's Cube are being sold in traditional toy stores and lots more are available through 3D printing in his Shapeways Shop. Most recently, Oskar's twisty Rubik's Cube have been used as a very original way to propose

   + ؟؟؟ ; ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٧ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

فرهنگ روبیک

فرهنگ روبیک

[تصویر: Rubiks-dress.jpg]

وقتی Erno rubik در سال 1974 روبیک  را اختراع کرد هیچگاه فکر نمیکرد تبدیل به یک فرهنگ شود و چنین محبوبیتی بدست اورد. از طرح روبیک  برای لباس ، لوازم خانه استفاده میشود . سیاستمداران از روبیک برای بیان پیچیدگی روابط استفاده میکنند . مجسمه های زیادی به شکل روبیک در سرتاسر دنیا ساخته شده است .
در you tube حدود 180000 ویدئو در مورد روبیک  وجود دارد . در فیلم ها هنر پیشه ها برای نشان دادن هوش خود روبیک حل میکنند و پدران و مادران جوان سعی میکنند به کودکان خود حل روبیک را یاد دهند. شاخه ای از هنر به نام روبیکیسم بوجود امده است و روبیک به پرفروشترین سرگرمی دنیا تبدیل شده . روانشناسان برای افزایش هوش فضایی حل روبیک را پیشنهاد میکنند.

لینک سایت انگلیسی1
لینک سایت انگلیسی2

Rubik's Cube in popular culture
Rubik's Cube  instantaneously became an international sensation. Everyone wanted one. It appealed to youngsters as well as adults. There was something obsessive about the little Rubik's Cube .
In 2010 artist Pete Fecteau created "Dream Big",[18] a tribute to Martin Luther King Jr. using 4,242 officially licensed Rubik's Cube . Fecteau also worked with the organization You Can Do The Rubik's Cube [19] to create two separate guides designed to teach school children how to create Rubik's Cube  mosaics from templates which he also created.
Probably from the earliest days of the Rubik's Cube  craze in the 1980s people have assembled Rubik's Cube to form simple art pieces, several early 'Folk Artists' are noted for their work.[7][8] Rubik's Cube  have also been the subject of several pop art installations. Owing to their popularity as a children’s toy several artists and groups have created large  Rubik's Cube
Tony Rosenthal's Alamo ("The Astor Cube") is a spinnable statue of a Cube standing in New York City. Once the cube was covered with colored panels so that it resembled a Rubik's Cube .[9][10] Similarly, the University of Michigan students covered Endover creating a large Rubik's Cube  on the University of Michigan’s central campus for April fool’s day in 2008.

[تصویر: Rubik_man_by_TV_channel8_Japan.JPG]

[تصویر: Rubiks-Handbag-1.jpg]

[تصویر: rubiks-cube-tattoo.jpg]

   + ؟؟؟ ; ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

وقتی ستاره های هالیوود به روبیک علاقه مند میشوند

وقتی ستاره های هالیوود به روبیک علاقه مند میشوند.

[تصویر: z218108990.jpg]


یک ویدئوی کوچک اینترنت را منفجر کرد! در یک برنامه زنده تلوزیونی Justin Bieber خواننده ی معروف هالیوود ثابت کرد او یک استعداد خفته است. او روبیک را در حدود یک دقیقه حل کرد و هنگامی که روبیک حل کرد روبیک را به تماشاچیان داد.
Will Smith هم علاقه ی زیادی به روبیک دارد او در یک برنامه زنده تلوزیونی در 55 ثانیه یک روبیک را حل کرد و در فیلم pursuit of happiness هم روبیک حل کرد.
Ryan gosling ستاره هالییوود هم میگوید برای فعال نگه داشتن مغزش روبیک حل میکند. و همچنین در فیلم drive هم روبیکی را به سرعت حل میکند.
روبیک در موزیک ویدئوی جدید maroon 5 به نام pay phone حضور دارد. همچنین اخیرا زمزمه های ساختن فیلمی در مورد ستاره های روبیک به گوش میرسد.
در فیلم های زیر هالییوود بازیگران روبیک حل کرده اند
1. Armageddon
2. Being John Malkovich
3. Donnie Darko
4. Drive
5. Dude, Where's My Car?
6. Duplicity
7. Enter the Void
8. Hævnen Danish, "In a Better World"
9. Hellboy
10. Hitch
11. Låt den rätte komma in Swedish, "Let the Right One In"
12. Let Me In
13. The Machinist
14. Prometheus
15. The Pursuit of Happyness
16. WALL•E

[تصویر: FP_5965616_Gosling_RubiksCube_COQ_102810b.jpg]


لینک سایت انگلیسی 1
لینک سایت انگلیسی 2
لینک سایت انگلیسی 3
لینک سایت انگلیسی 4
لینک سایت انگلیسی 5

rubik's cube in Hollywood


Justin on a Spanish TV show flaunting his cube skills. Ever the flirt, once Justin finished the 3-D puzzle he gave it to a fan in the audience.
Solving a Rubik's cube is no joke. In fact, "speedcubing" competitions happen all around the world. Some of them even involve solving the 30-year-old puzzle blindfolded, doing it underwater, using one hand, or solving it with only your feet. We're not making this stuff up!

Bieber is still far off from breaking the Rubik's cube record set at the Melbourne Cube Day 2010. Feliks Zemdegs did it in just 6.77 seconds.

Talk show queen Oprah Winfrey was completely bedazzled when her celeb guest Will Smith solved a Rubik’s Cube puzzle before her very eyes.

Ryan Gosling does his best to solve a Rubik’s Cub as he takes a break from shooting his new movie, Drive, on Thursday (October 28) in Los Angeles.

Looks like the 29-year-old actor came pretty close to solving the cube

   + ؟؟؟ ; ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()

هنری برای دیوانگان روبیک

هنری برای دیوانگان روبیک

[تصویر: petefecteaudreambig1.jpg]فکر میکنید روبیک برای حل کردن است؟! اشتباه میکنید! این هنر برای کسانی خوب است که پس از حل کردن یک روبیک  دچار حس پوچی میشوند ، چون با این هنر مدتها سرگرم روبیک  حل کردن خواهند بود.
Rubikcubism روبیکیسم هنری است که در ان تابلویی بزرگ از کنار هم چیدن روبیک هایی با فرمول خاص بدست میاید. یا بعبارتی موزاییکی روبیکی که هر مربع کوچک روبیک یک پیکسل است. این هنر بوسیله یک هنرمند فرانسوی با نام Invader بوجود امد و گسترش زیادی پیدا کرد بطوریکه هرساله نمایشگاه های روبیکیسم  زیادی برگزار میشود.
Pete Fecteau چهل ساعت برای درست کردن یک موزاییک روبیکی از مارتین لوتر کینگ به نام رویای بزرگ وقت گذاشت. این تابلو از 4242 روبیک  هرکدام با فرمولی خاص تشکیل شده و وزن این تابلو نیم تن است. او میگوید این کار از پیش برنامه ریزی نشده بود بلکه یک ایده ی دیوانه وار بود. بارها میخواستم این کاررا قطع کنم اما هر بار کسی زنگ میزد و مرا دوباره تشویق میکرد. من فکر میکنم این پروژه با نیرویی عجیب خودش جلو رفت. او این اثرش را در مسابقه ART PRIZE شرکت داد. ( عکس دوم تکمیل شده ی عکس اول است) .
Josh Chalom هنرش را به یک تجارت روبیک تبدیل کرد: او و تیمش اثار بزرگ هنری مثل مونا لیزای لئوناردو داوینچی را مجددا با روبیک  خلق میکنند. قبل از شروع کار کامپیوتر روبیک  هایی را که باید چیده شوند شبیه سازی میکند. هرچه تصویر واضح تر باشد روبیک  بیشتری نیاز است.

برای مشاهده نمایشگاههای روبیکیسم  و عکسهای بیشترو اموزش RUBIKCUBISM به سایتهای زیر مراجعه کنید.

مترجم : پشتیبانی روبیکر

[تصویر: petefecteaudreambig5.jpg]

 

لینک سایت انگلیسیی 1
لینک سایت انگلیسیی 2
لینک سایت انگلیسیی 3
لینک سایت انگلیسیی 4

 

RUBIKCUBISM

 

Rubikcubism, or Rubikubism, is art made from Rubik's cubes. More specifically, it refers to a mosaic style where each small colored square on the face of a Rubik's cubes  represents one pixel. This style is generally believed to be originated by a French artist known only as Invader
If you thought solving a Rubik's cubes  took a lot of time, you've got to see this. Pete Fecteau spent 40 hours configuring a monumental mosaic of Martin Luther King Jr. made entirely out of Rubik's cubes  called Dream Big. With a computer generated draft as his blueprint, the determined creator used 4,242 Rubik's cubes  to construct the 18' 6" x 9' 8" piece that, once completed, weighed about half a ton.

The creative artist assembled the innovative portrait with the help of YouCanDoThe Rubik's cubes, First Park Congregational Church, The Student Advancement Foundation and Cooley Law School. He then entered the massive artwork in the 2010 ArtPrize competition in Grand Rapids, Michigan and placed in the top 50 out of over 1,700 submissions.

Dream Big has marked a turning point in Fecteau's artistic career, garnering him much attention. Interestingly, as a designer by day, Fecteau never saw the Rubik's Cube mosaic as a "career move," it was just a "crazy idea" he could not ignore.

"It's been a weird project," he told us. "There were many times where I'd want to give up and then the next day I'd get a call that forced me back on the Rubik's cubes. I kind of feel like it was willing itself to be made. I can't say I'm surprised by the attention. When I first looked at the finished product I was in as much awe as everyone else. I'm very happy to have this make people think about what's possible

   + ؟؟؟ ; ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()