مرجع مکعب روبیک 360

چگونه روبیک، روبیک شد؟!

مکعب روبیک  :

علاقه ابتدایی روبیک  به ابداع مکعب روبیک  به هیچ وجه تولید یک پازل اسباب بازی پرفروش در طول تاریخ نبود. بلکه مسئله طراحی ساختمانی و بنیادی مکعب روبیک   او را جذب خود کرد؛ او از خودش پرسید، “چگونه قطعه ها میتوانند بطور مستقل و جداگانه حرکت کنند بدون اینکه از هم جدا شوند؟” در مکعب آقای روبیک ۲۶ قطعه کوچک جداگانه کل مکعب را تشکیل می دهند. هر لایه متشکل از ۹ قطعه، قابلیت چرخش دارد و لایه ها می توانند یکدیگر را بپوشانند. هرکدام از سه مربع در یک ردیف، به غیر از حالت ضربدری، میتوانند با چرخش ۹۰یا ۱۸۰ درجه به یک لایه جدید منتقل شود. تلاش اولیه آقای روبیک برای استفاده از کش لاستیکی ناکام ماند، راه حل وی داشتن قطعاتی بود که یکدیگر را توسط شکل هایشان نگه می دارند. آقای روبیک  قطعات کوچک را با دست حکاکی و سپس مونتاژ کرد. او هر وجه از مکعب روبیک  بزرگ را با کاغذی چسبنده از یک رنگ متفاوت علامت گذاری کرد و شروع به چرخاندن آن کرد.

رویای مخترع روبیک
” خیلی هیجان انگیز بود که ببینم بعد از تنها چند چرخش رنگ ها ترکیب می شوندو بصورت درهم و برهم در می آیند. بی نهایت رضایت بخش بود که این نمایش رنگین را به نظاره نشست. درست مثل حس بعد از قدم زدن هنگامی که مناظر بی نظیر بسیاری را تماشا کرده ای و تصمیم میگیری به خانه بازگردی، پس از مدتی تصمیم گرفتم به خانه برگردم و با خودم گفتم، بگذار این قطعات روبیک  را به جای درست خودشان بازگردانم. و در این هنگام بود که با یک مشغله بزرگ مواجه شدم:
از کدام راه باید به خانه بروم؟ راه خانه از کدام طرف است؟”
و این چنین بود که مکعب روبیک  به عنوان پازل در بهار سال ۱۹۷۴ اختراع شد، زمانی که آقای روبیک ۲۹ ساله به این نتیجه رسیدکه آنقدرها هم که فکر میکرد آرایش دادن رنگ های مکعب روبیک  به طوری که هر شش وجه آن مرتب شوند، آسان نیست. او مطمئن نبود که هرگز بتوانداختراعش را به موقعیت و وضعیت اولیه و اصلی خودش بازگرداند. او این تئوری را مطرح کردکه با چرخاندن تصادفی مکعب هیچگاه قادر به چیدن درست قطعات در طول زندگی اش نخواهد بود، که بعدها نیز این تئوری به حقیقتی کاملا درست تبدیل شد. او شروع به یافتن راه حلی برای حل مکعب کرد و این کار را با چیدن هشت قطعه کناری آغاز کرد. او تعداد معینی از حرکت ها را برای درست کردن دوباره چند قطعه بطور همزمان کشف کرد. در طول یک ماه، او پازل را حل کرد و سفری هیجان انگیز را پشت سر گذاشت .

اولین پروانه ساخت:
آقای روبیک  در ژانویه ۱۹۷۵ اختراع خود را در مجارستان به ثبت رساند و آن را به یک تعاونی سازنده اسباب بازی های کوچک در بوداپست سپرد . تاییدیه ثبت اختراع در اوایل سال ۱۹۷۷ اعلام شد و اولین سری مکعب روبیک  های ساخته شده اواخر سال ۱۹۷۷ نمایان شدند .تا این زمان ارنو روبیک  ازدواج کرده بود .
دو نفر دیگر هم همزمان با روبیک برای ثبت پازل مشابهی اقدام کردند .تروتوشی ای شی جی (Terutoshi Ishige)یک سال پس از روبیک  برای ثبت یک مکعبروبیک   کاملاً مشابه ژاپنی اقدام کرد .یک آمریکایی به نام لری نیکلُز (Larry Nichols) قبل از روبیک مکعبی را به ثبت رسانده بود که توسط آهن ربا کنارهم نگه داشته شده بودند. بازیچه نیکلز توسط تمامی شرکت های اسباب بازی از جمله انجمن اسباب بازی های ذهنی رد شد که بعدها امتیازات زیادی به نفع مکعب روبیک  به همراه آورد .خرید و فروش مکعب روبیک کند و بی رونق بود تا زمانی که تیبُر لاکزی (Tibor Laczi) مکعب روبیک را پیدا کرد. او هنگامی که در حین نوشیدن قهوه بود پیش خدمتی که مشغول بازی با مکعب روبیک  بود را زیر نظر گرفت .لاکزی که یک ریاضی دان برجسته بود متحیّر شد .روز بعد او به شرکت تجاری ایالتی Konsumex رفت و امتیاز فروش مکعب روبیک  در غرب را گرفت.

ملاقات Tibor Laczi با روبیک
Tibor Laczi در مورد ملاقات با ارنو روبیک می گوید: وقتی روبیک برای اولین بار وارد اتاق شد من احساس کردم که باید مقداری پول به او بدهم. او مثل یک فقیر به نظر می رسید که بطور وحشتناکی لباس پوشیده بود و یک سیگار مجارستانی ارزان قیمت از لبش آویزان بود. اما می دانستم که نابغه به چنگ آورده ام. به او گفتم ما می توانیم میلیون ها دلار فروش داشته باشیم.
نمایشگاه اسباب بازی نورمبرگ
لاکزی تا آنجا پیش رفت که مکعب را در نمایشگاه اسباب بازی نورمبرگ به نمایش گذاشت، البته نه به صورت نمایش رسمی. لاکزی در اطراف نمایشگاه قدم می زد و با مکعب روبیک بازی می کرد و طوری برنامه ریزی کرده بود که آقای تام کرمر(Tom Kremer) متخصص اسباب بازی بریتانیا را ملاقات کند. Kremer تصور کرد که مکعب روبیک از عجایب دنیاست. چندی بعد او قرارداد ساخت یک میلیون مکعب روبیک  توسط انجمن بازی های فکری ذهنی را تنظیم کرد.
راز نهفته در نام مکعب روبیک
مکعب روبیک  در مجارستان ابتدا به مکعب جادویی (Buvuos Kocka ) شهرت یافت. این پازل تا بعد از گذشت یک سال از ثبت اولیه اش هنوز به ثبت بین المللی نرسیده بود. قوانین ثبت اختراع مانع از ثبت بین المللی مکعب روبیک شد. انجمن بازی های فکری به دنبال یک نام مشخص برای بدست آوردن حقوق انحصاری مکعب بود البته این تغییر قوانین نام ارنو روبیک را برجسته کرد زیرا مکعب جادوئی از آن به بعد به نام سازنده اش مطرح شد.
میلیونر انقلابی!
ارنو روبیک اولین میلیونر خود ساخته در بلوک شرق (میان کمو نیست ها) شد. دهه ۸۰ دهه شکوفایی و پیشرفت مکعب روبیک بود. cubic rubes (نام هواداران روبیک   ) کلوب هایی را شکل دادند تا با مکعب روبیک  بازی کرده راه حل آن بیابند. یک دانش آموز ۱۶ ساله دبیرستانی ویتنامی از لس آنجلس به نام Minh Thai با مرتب کردن مکعب روبیک  در مدت زمان ۲۲/۹۵ ثانیه برنده مسابقات جهانی روبیک در ماه ژوئن سال ۱۹۸۲ شد. ارنو روبیک  پایه ای را در مجارستان به نفع مخترعین بنا نهاد. او به علاوه استودیو روبیک را نیز اداره می کند که در آن دوازده نفر مشغول طراحی اسباب بازی و مبلمان هستند. روبیک اسباب بازی هایی متنوع دیگری هم تولید کرده است از جمله Rubik’s Snake. او در نظر دارد بازی های کامپوتری نیز طراحی کرده و تئوری هایش را در زمینه ساختار های هندسی گسترش دهد. سون تونز (Seven Towns) با مسئولیت محدود حقوق مربوط به مکعب روبیک را هم اکنون در اختیار دارد.

 

منبع سایت انگلیسی  1

منبع سایت انگلیسی  2

منبع سایت انگلیسی 3 

   + ؟؟؟ ; ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٥ آبان ،۱۳٩۱
comment نظرات ()